Річний звіт про діяльність закладу освіти
ЗВІТ ДИРЕКТОРА ОХТИРСЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ
І-ІІІ СТУПЕНІВ № 5 ІМЕНІ Р.К.РАПІЯ
ОХТИРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
2023/2024 навчальний рік
Як директор школи у своїй діяльності протягом звітного періоду я керувалася Статутом школи, Правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими обов’язками директора школи, законодавством України, а саме: Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Концепцією Нової української школи тощо, зосереджувала зусилля на осучасненні закладу, створенні його позитивного іміджу, організація якісної роботи навчального закладу, що відповідає замовленню суспільства, вимогам батьків щодо навчання та виховання їхніх дітей.
Належна увага у 2023/2024 навчальному році зверталася на забезпечення обов’язковості загальної середньої освіти, охоплення навчанням дітей шкільного віку, створення в закладі належних умов для забезпечення рівного доступу всім учням для здобуття якісної освіти. На початок 2023/2024 н.р. було 801 учнів. Протягом навчального року вибуло 27 учнів, прибуло 16 учнів. На кінець 2023/2024 н.р. у закладі 790 учнів. Переважна більшість учнів вибула до закладів, які з 01 вересня 2023 року навчалися очно, а саме: сільські ОТГ Охтирського району, міста Західної частини України та за межі України у зв'язку з військовою агресією рф.
До повномасштабного вторгнення Охтирська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 імені Р.К. Рапія Охтирської міської ради Сумської області була однією з найбільших освітніх закладів Охтирської міської територіальної громади, в якій здобували освіту 935 учнів, у тому числі 5 учнів з особливими освітніми потребами та 13 учнів із числа внутрішньо переміщених осіб. Заклад освіти знаходився в найбільш густонаселеному мікрорайоні міста і є єдиним закладом освіти.
У березні 2022 року внаслідок вибухових та сейсмічних хвиль через бомбардування території під час російської агресії, будівлі закладу освіти зазнали руйнувань та пошкоджень. Наразі основний корпус будівлі закладу освіти, спортивна зала та харчоблок потребують капітального ремонту, басейн знаходиться в аварійному стані. Умови щодо забезпечення доступності та безпеки маломобільних груп населення, що існують у закладі потребують покращення або взагалі відсутні. Теперішнє укриття закладу недостатньої місткості для забезпечення безпеки всім учасникам освітнього процесу (учням та персоналу). Також наявний заклад освіти не відповідає сучасним вимогам щодо енергоефективності.
Восени 2022 року за підтримки програми «U-LEAD з Європою» наш заклад стає учасником проєкту «Реконструкція будівель Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів N 5 імені Р.К. Рапія Охтирської міської ради Сумської області за адресою: Сумська область, м.Охтирка, вул. Армійська, 107».
З огляду на вищевикладене Проєктом передбачається реконструкція будівель Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 імені Р.К. Рапія в м. Охтирка. Реконструкцією передбачається ліквідація аварійного та непридатного до нормальної експлуатації стану будівель закладу із відновленням його функціонування. Проєктом передбачається влаштувати укриття цивільного захисту (захисну споруду), яке забезпечуватиме всіх учасників освітнього процесу та інших працівників закладу.
Проєктом враховується принцип "Відбудувати краще, ніж було" ключові критерії принципу, які враховано під час підготовки Проєкту:
1.Безпека;
2.Безбар'єрність
3.Енергоефективність;
4. Екологічність (передбачено застосування екологічних матеріалів з поліпшеними екологічними характеристиками);
5. Акцент на потреби та вимоги місцевої спільноти (проведено громадські обговорення);
6. Ґендерний компонент включено.
За результатами впровадження Проєкту в довгостроковій перспективі очікується:
• покращення якості освітніх послуг та формування більш якісного людського капіталу;
• створення умов для проведення очного (безпечного, інклюзивного) навчання;
• забезпечення постійного безбар'єрного, безпечного та сучасного освітнього процесу для учнів закладу;
• поліпшення умов перебування учнів та персоналу у будівлі закладу шляхом підвищення рівня енергоефективності будівлі;
• поліпшення здоров'я учнів та персоналу закладу коштом застосування екологічних матеріалів з поліпшеними екологічними характеристиками;
• підвищення рівня навчальних досягнень учнів;
• збільшення позитивного іміджу закладу освіти та конкурентоспроможності на ринку освітніх послуг.
Охтирська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів N 5 імені Р.К. Рапія Охтирської міської ради Сумської області, відповідно до укладених договірних відносин виступає замовником робіт по об’єкту «Реконструкція будівель Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів N 5 імені Р.К. Рапія Охтирської міської ради Сумської області за адресою: Сумська область, м.Охтирка, вул. Армійська, 107».
Даний об’єкт планується реалізувати в рамках Програми «U-LEAD з Європою», що фінансується Європейським Союзом та Урядом Федеральної Республіки Німеччина через Федеральне Міністерство економічного співробітництва та розвитку Німеччини, який реалізується Німецьким товариством міжнародного співробітництва ГмбХ.
Класні приміщення і територія закладу освіти є безпечними та комфортними для навчання та праці.
Протягом навчального року проводились закупівлі, виконувались роботи щодо покращення матеріально-технічної бази в частині оснащення укриття, групових приміщень, класів тощо, а саме:
- Проведено водопостачання та каналізація в укритті навчального закладу і як наслідок цього встановлені 2 туалетні кімнати, одна з них для дітей з обмеженими фізичними можливостями 2 умивальника та бойлер для підігріву води;
- Відремонтований промисловий вентилятор в укритті;
- Проведено додаткове освітлення в укритті шляхом встановлення ламп ЛЕД (11 штук);
- В основному приміщенні закладу освіти (І поверх) встановлена туалетна кімната для дітей з фізичними вадами;
- Проведений поточний ремонт каналізаційної та водопровідної мереж на І,ІІ,ІІІ поверхах та у підвальному приміщенні;
- Відремонтований центральний вхід у приміщення закладу освіти;
- Проведено заміну вхідних дверей до класних кімнат (2 шт);
- Відремонтована огорожа по периметру земельної ділянки закладу освіти та встановлені ворота в’їзні металеві розпашні з калиткою металевою (у комплекті);
- Придбано комплект мультимедійного обладнання тип1(1 шт), тип3(2 шт);
- Придбано комп’ютерне обладнення: ноутбук ASUS X515 (2 шт);
- Встановлено відео спостереження в закладі освіти (внутрішнє, зовнішнє).
З 1 грудня 2023 року заклад освіти підписав угоду «Про надання благодійної допомоги від громадської організації «ІСТОК». Цільовим використанням благодійної допомоги за даним договором визнається: надати дітям, які постраждали від конфлікту, доступ до життєво важливих навичок через інтерактивні заходи та обладнання в безпечному середовищі; облаштувати згідно узгодженого акту КЛАС БЕЗПЕКИ та інше.
Співпраця з ГО «Охтирський молодіжний центр» дала можливість нашому закладу взяти участь у другій хвилі молодіжної інноваційної програми UPSHIFT, яка реалізується Дитячим фондом ООН(ЮНІСЕФ).
Відповідно до наказу МОН України від 03.05.2024 № 633 «Про затвердження переліків закладів освіти – учасників загальнодержавного моніторингового дослідження якості освіти у закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану та с графіка його проведення» до переліку учасників дослідження, здобувачі освіти котрих будуть долучені до тестування у загальнодержавному досліджені якості освіти, було включено і наш заклад освіти. У межах дослідження відбулися тестування учнів 6-Б та 8-Б класів.
У березні 2024 МОН України у співпраці зі Швейцарсько-українським проектом DECIDE ініціює проведення Всеукраїнського соціологічного дослідження щодо сприйняття громадкістю реформи профільної середньої освіти. У квітні 2024 року опитуванням були охоплені адміністрація, учителі - предметники, батьки 5-6,10-11 класів, учні 10-11 класів нашого закладу освіти.
Також із січня 2024 року заклад освіти був залучений до впровадження проекту «Офіцер безпеки в ЗЗСО (школах)». Відповідно до цього був встановлений режим доступу до приміщень закладу освіти, яким визначався і був затверджений порядок пропускного режиму в школі, зокрема в частині не допуску сторонніх осіб, заборони пронесення на територію ЗЗСО будь-якої зброї, ножів, вибухівки, наркотичних засобів, алкоголю, предметів, які можуть бути використані для нанесення тілесних ушкоджень та інших предметів.
Учні нашого закладу освіти були залучені до участі у проекті «PROкачка молоді», що реалізується командою ГО «Охтирський молодіжний центр». В рамках проекту заплановано серія активностей за напрямками:
- Кар’єрне консультування, пошук роботи та профорієнтація;
- Психосоціальна підтримка в молодіжному центрі;
- Медіаграмотність, кібербезпека та протидія кібербулінгу;
- Просування толерантності, поваги до різноманіття та розбудови соціальної згуртованості.
31.05.2024 у Києві програмою “U-LEAD з Європою” було сплановано і організовано урочистий захід за участі усіх громад, що співпрацюють з ними над проєктами відбудови та розробкою проєктної документації. Захід став чудовою можливістю для ближчого знайомства, обміну досвідом та налагодження контактів.
У червні 2024 року наш навчальний заклад став учасником проекту «Скриня в укриття» від ГО «Смарт освіта»
Упродовж навчального року адміністрація школи розв’язувала комплекс складних завдань щодо науково-методичної роботи, зокрема:
- вивчалися і реалізовувалися нормативно-директивні документи, навчальні програми й підручники;
- педагоги отримували інформацією про досягнення сучасної науки в галузі педагогіки, психології та теорії викладання навчальних предметів для їх упровадження в роботу.
У школі оновлена система роботи з підвищення професіоналізму педагогічних кадрів: це цілий комплекс взаємопов’язаних організаційно змістовних компонентів, який передбачає безперервну педагогічну освіту вчителів. Головним компонентом цієї системи є методична робота школи як цілісна система взаємопов’язаних заходів, яка базується на взаємопов’язаних діях психолога, соціального педагога, адміністрації, педагогічного колективу, вивчення ППД, творчого потенціалу кожного вчителя і всього педагогічного колективу. Методична робота постійно вдосконалюється, враховує запити й потреби педагогічних працівників школи, динамічно реагує на потреби педагогічної практики. Зміст методичної роботи в школі зумовлюється її метою «Від інноваційного змісту і технологій освіти через педагогічну майстерність учителя до формування особистості учня та підготовки його до життя в сучасних умовах». Головною метою роботи школи є виховання досвідченої особистості, яка володіє державною та англійською мовами, самостійної і незалежної в поведінці й рішеннях, яка вміє творчо мислити й орієнтуватися в просторі ідей та образів і яка є повноцінним громадянином України.
Управління школою здійснюється згідно з річним планом роботи школи, планом внутрішкільного контролю, календарними планами вчителів, планами виховної роботи класних керівників. Така система планування, що відпрацьована у школі і заснована на взаємодії всіх ланок, підрозділів та учасників навчально-виховного процесу, забезпечує координацію їх діяльності, єдність вимог, контролю та взаємоконтролю в процесі роботи, сприяє досягненню ефективності та вдосконаленню навчально-виховного процесу й забезпечує планомірний розвиток школи.
У навчальному закладі в наявності усі нормативно-правові документи, що регламентують діяльність загальноосвітнього навчального закладу. Користуємося матеріалами сайтів Міністерства освіти і науки України, головного управління освіти, сайтами обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, інших закладів освіти, що дає можливість учителям й адміністрації школи оперативно й мобільно користуватися достовірною інформацією, вчасно знайомитися з новими документами та їхніми проектами.
Контроль – це важлива, складна та об’єктивно необхідна функція управління. У школі ефективність здійснення контролю зумовлює якість реальних і подальше прогнозування бажаних показників розвитку закладу освіти, його навчально-виховного процесу та діяльності всього шкільного колективу. Контроль дозволяє тримати в полі зору управління найважливіші питання школи, своєчасно реагувати на відхилення від норми та на негативні явища, знаходити невикористані резерви, підтримувати оптимально трудову атмосферу в колективі. Аналіз результатів внутрішкільного контролю знаходить відображення в рішеннях педагогічної ради школи, відповідних наказах по навчальному закладу. Крім контролю за рівнем знань та навчальних досягнень учнів, проводяться систематичні дослідження стану відвідування занять та стану навчальної дисципліни. За результатами моніторингових досліджень адміністрація школи приймає певні управлінські рішення щодо конкретних учителів та учнів.
Враховуючи сучасні вимоги, стиль керівництва нашою школою більш близький до демократичного, оскільки більшість рішень приймаються на основі врахування думки колективу й інтересів справи, створюється такий мікроклімат, коли успіхи кожного сприймаються позитивно, ініціатива й самостійність підтримується. Я, як директор закладу освіти, у своїй роботі з працівниками намагаюся дотримуватися партнерського стилю керівництва. Проблеми обговорюються, розробляються різні варіанти рішення, з них обирається найбільш оптимальний, який потім затверджується і в подальшому здійснюється. Основними формами спілкування є наради, індивідуальні бесіди, інформування.
Контроль здійснюється не заради пошуку винних, а заради позитивного кінцевого результату. На моє переконання, завдяки такому стилю керівництва у школі залишається мінімум агресивності, наявне творче вирішення справ; переважають такі методи керівництва як порада, можливо іноді особистий приклад, похвала; ставлення до людей – шанобливе, вимогливість поєднується із справедливістю, спілкування ввічливе, поважливе, рідко з наказом. У зв'язку з цим я надаю колегам більше самостійності, відповідно до їхньої кваліфікації і характеру роботи, створюю необхідні умови для самореалізації. У кожному зі своїх підлеглих бачу, насамперед, особистість у всьому розмаїтті її людських якостей і властивостей. Таких якостей в адміністративній роботі вимагаю не тільки від себе, а й від заступників директора.
З повагою до Вас Ольга СОТНІКОВА
(Збори трудового колективу Протокол № 1 від 14.06.2024)
ЗВІТ
ПРО РОБОТУ ОХТИРСЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ І-ІІІ СТУПЕНІВ №5
ІМЕНІ Р.К. РАПІЯ ОХТИРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
у 2023/2024 навчальному році
І. Загальні відомості про навчальний заклад
Охтирська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 імені Р.К. Рапія Охтирської міської ради Сумської області
Комунальна власність Охтирської ОТГ Охтирської міської ради Сумської області
Юридична адреса : 42700 Сумська область , м. Охтирка, вул. Армійська, 107
Мова освітнього процесу – українська
За проєктом: 32 класні кімнати, 960 місць
Кількість учнів 790 та 31 клас у закладі.
Рух учнів впродовж навчального року
На початок 2023/2024 н.р. було 801 учнів. Протягом навчального року вибуло 27 учнів, прибуло 16 учнів. На кінець 2023/2024 н.р. у закладі 790 учнів. Переважна більшість учнів вибула до закладів, які з 01 вересня 2023 року навчалися очно, а саме: сільські ОТГ Охтирського району, міста Західної частини України та за межі України у зв'язку з військовою агресією рф.
Режим роботи закладу
Школа працює за п'ятиденним робочим тижнем
Початок роботи о 08.00 до 17.00
Заняття розпочинаються о 08.00 і закінчуються о 15.45.
Тривалість перерв:
- у 1 класах – 35 хвилин;
- у 2 – 4 класах – 40 хвилин;
- у 5 – 11класах - 45 хвилин;
Навчальні заняття були організовані за семестровою системою :
І семестр – 01.09.2023 – 21.12.2023; ІІ семестр – 08.01.2024 – 03.06.2024
- осінні канікули - з 30.10.2023 по 03.11.2023;
- зимові - з 22.12.2023 по 07.01.2024;
- весняні - з 29.03.2024 по 05.04.2024.
Щоденно долучалися о 09 годині 00 хвилин до проведення загальнонаціональної хвилини мовчання за співвітчизниками, загиблими внаслідок збройної агресії російської федерації проти України (стаття 2 Указу Президента України № 143 від 16 березня 2022 року «Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України», лист Міністерства освіти і Науки України від 16.03.2022 №1/3472-22).
ІІ. Кадрове забезпечення навчального закладу
Кадрова політика спрямована на створення сприятливих умов для формування дієздатного колективу, розкриття та розвиток творчого потенціалу кожного вчителя, підвищення його кваліфікаційного рівня.
Усього працівників – 83
З них : Педагогічних працівників – 62
Педагог-організатор – 1
Соціальний педагог – 1
Практичний психолог – 1
Завідувач бібліотекою - 1
Обслуговувальний персонал– 19
З них працює за сумісництвом -1
Якісний склад педагогів за категоріями наступний
Освітній процес в закладі у поточному навчальному році забезпечувало 65 осіб. З них мають вищу освіту – 60, бакалавр -5, зокрема:
- учителів – 63
- вихователів ГПД – 1
- асистенти вчителя - 3
- учителі-методисти – 1
- старші вчителі – 11
- спеціалісти вищої кваліфікаційної категорії – 21
- спеціалісти І кваліфікаційної категорії – 27
- спеціалісти ІІ кваліфікаційної категорії – 9
- спеціалісти – 6.
На сьогоднішній день в закладі немає вакансій.
Відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом МОН України від 06.10.2010 №930, зі змінами, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 20.12.2011 №1473, наказом МОН України від 08.08.2013 №1135, рішення атестаційної комісії закладу (протокол №5 від 14.03.2023) та відділу освіти ОМР (протокол № 3 від 22.03.2023) проведено атестацію 10 педагогічних працівників, за результатами яких:
- присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» - 1 учителям (Бугай Л.І.);
- присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії» - 2 працівникам (Пасюга А.В., Кійко Я.В.);
- відповідають раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії» 2 учителі (Четвертак Н.М., Лапоног О.В.);
- відповідає раніше присвоєному педагогічному званню «Старший вчитель» 1 учитель (Лапоног О.В.);
- відповідають раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст першої категорії» 2 учителі (Момот Н.А., Черниш Ю.В.).
У 2023/2024 н.р. колектив поповнився одним молодим спеціалістом – учителем англійської мови.
Забезпеченість закладу педагогічними кадрами відбувалося за рахунок штатних працівників. Основними мотивами розстановки педагогічних кадрів є:
- наступність в роботі вчителя;
- його педагогічний досвід і кваліфікація;
- характер взаємин суб’єктів освітнього процесу.
Освітній та кваліфікаційний рівні педагогічних працівників, практичний досвід роботи колективу обумовлюють високий рівень працездатності, що є головною умовою реалізації державної політики в галузі освіти й упровадження інноваційних ідей розвитку освітнього закладу.
Сотнікова Ольга Миколаївна, керівник закладу, має вищу освіту, стаж роботи 31 рік, стаж роботи на посаді директора 16 років, стаж роботи на посаді директора даного закладу – 3 роки.
Івах Тетяна Миколаївна , заступник директора з навчально-виховної роботи, має вищу освіту, стаж роботи 36 років, стаж роботи на посаді –
Рябухіна Олена Вікторівна , заступник директора з навчально-виховної роботи, має вищу освіту, стаж роботи 32 роки, стаж роботи на посаді –
Середенко Людмила Василівна , заступник директора з виховної роботи, має вищу освіту, стаж роботи 33 роки, стаж роботи на посаді –
ІІІ. Академічна доброчесність
Керуючись п.7 ст.42 Закону України «Про освіту», на виконання пунктів Положення про академічну доброчесність, з метою дотримання професійних стандартів та етичних принципів учасників освітнього процесу у закладі здійснювалась відповідна робота.
На початку навчального року було оновлено склад комісії з питань академічної доброчесності, яка організувала свою роботу відповідно до Положення про дотримання академічної доброчесності в школі.
Роботу педагогічного колективу було направлено на ознайомлення учнів з основними елементами академічної доброчесності; повторення правил передачі чужих думок на письмі; сформування навиків критичного мислення; посилення мотивації учнів до власної творчості, переконання їх цінувати свої здобутки; звернення уваги на наслідки недоброчесних вчинків.
Згідно плану заходів щодо дотримання академічної доброчесності у закладі проводилися консультації з педагогічними працівниками щодо створення, оформлення ними методичних розробок для публікацій, на конкурси різного рівня. Надавались рекомендації щодо підготовки та оформлення атестаційних матеріалів.
Класними керівниками здійснювалася просвітницька робота з батьками щодо дотримання академічної доброчесності їхніми дітьми, які при виконанні домашніх завдань використовують ГДЗ і це підштовхує їх до списування.
Популяризація принципів академічної доброчесності серед учнів здійснювалася через уроки доброчесності, виховні заходи:
«Академічна доброчесність – запорука твоїх знань»;
«Доброчесність і справедливість дорожчі за золото»;
«Академічна доброчесність – вимога законодавства України про освіту»;
«Академічна доброчесність: правила гри чи справа честі?»;
«Доброчесність у навчанні».
Протягом навчального року учні закладу брали участь у різноманітних конкурсах академічного та художньо-естетичного напрямків. Роботи аналізувались та перевірялись на наявність плагіату членами комісії з питань академічної доброчесності.
Результати анкетування, яке проводилося протягом навчального року, засвідчують, що вчителі закладу інформують учнів про дотримання основних засад і принципів академічної доброчесності під час проведення навчальних занять та у позаурочній діяльності, більшість опитаних учнів підтвердили, що у школі з ними проводять бесіди про важливість дотримання засад і принципів академічної доброчесності (52,9%), не регулярно (38,1%), тільки на початку навчального року (10,7%). Про негативне ставлення до корупції учнів інформують на навчальних заняттях (34, 8%), позаурочних заходах (22,5%), бесідах (47,5%), через електронні ресурси (17,2%), через індивідуальну роботу (5,3%).
Більшість педагогічних працівників діють на засадах академічної доброчесності (під час оцінювання результатів навчання здобувачів освіти розробляють різноваріантні завдання з метою унеможливлення списування). Переважна більшість вчителів (90,4%) інформують здобувачів освіти щодо дотримання основних засад та принципів академічної під час навчальних занять та у позаурочній діяльності, що підтверджується учнівськими відповідями в анкетах( 59%).
Водночас під час спостереження за навчальними заняттями з’ясовано, що частина вчителів недостатньою мірою формують у здобувачів освіти принципи академічної доброчесності, зокрема, формальний підхід до недопущення списування, через власне недотримання правил цитування, обов’язкового посилання на використані джерела інформації, поваги до авторського права тощо.
ІV Медичне обслуговування
Моніторинг якості харчування та роботи харчоблоку
Контроль проведення медичних оглядів працівників та учнів, профілактичних щеплень
Моніторинг температурного режиму та дотримання протиепідемічних та санітарно-гігієнічних норм в закладі
Профілактичні бесіди, тижні здоров’я, популяризація здорового способу життя надання невідкладної допомоги
Медичний супровід спортивних змагань і заходів
Проходження педагогічними працівниками курс з надання домедичної допомоги
V. Організація харчування
1.Організація харчування дітей закладу адміністрацією організовано відповідно до ст. 93 Бюджетного Кодексу України, статті 56 Закону України «Про освіту», Закону України «Про загальну середню освіту», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення безкоштовним харчуванням дітей внутрішньо переміщених осіб», статті 5 Закону України «Про охорону дитинства», статті 10, статті 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постанови Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року № 116 «Про затвердження порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладання податком на додану вартість», рішення Охтирської міської ради від 17.08.2023 № 138 «Про розмір плати за харчування дітей у закладах загальної середньої освіти Охтирської міської територіальної громади в навчальний період 2023 року», наказу відділу освіти від 17.08.2023 №67 «Про розмір плати за харчування дітей у закладах загальної середньої освіти Охтирської міської територіальної громади в навчальний період 2023 року», рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради від 14.02.2024 №19 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради від 26.12.2023 №290 «Про розмір плати за харчування дітей у закладах загальної середньої освіти Охтирської міської територіальної громади», наказ відділу освіти від 16.02.2024 №18 «Про внесення змін до наказу відділу освіти від 27.12.2023 №18 «Про розмір плати за харчування дітей у закладах загальної середньої освіти Охтирської міської територіальної громади».
2. Контроль за організацією харчування здійснюється заступником директора з навчально-виховної роботи, яка відповідає за організацію харчування у закладі. Відпуск харчування учням у їдальні організовано згідно з графіком, створені також графіки чергування педагогічних працівників у їдальні. (накази по школі: №124-о/д від 31.08.2023 «Про розмір плати за харчування дітей у закладі в навчальний період 2023 року», №172-о/д від 31.08.2023 «Про організацію гарячого харчування», №273-о/д від 29.12.2023 «Про розмір плати за харчування дітей в навчальний та оздоровчий періоди 2024 року»
3. Працівники харчоблоку своєчасно проходять планові медогляди та дотримуються правил особистої гігієни. Усі працівники харчоблоку мають допуск до роботи. Усі журнали ведуться своєчасно та акуратно. Періодично (без попередження) проводиться контрольне зважування готових страв.
4. Питання організації гарячого харчування обов’язково розглядається на батьківських зборах, на педагогічних радах школи (протоколи педради:
№1 вд 30.08.2023 «Про організацію харчування учнів у 2023/2024 н.р.», №6 від 26.12.2023 «Про підсумки вивчення стану харчування учнів за І семестр 2023/2024 н.р.», на нарадах при директорі.
5.У закладі ведеться роз’яснювальна робота серед батьків та учнів щодо доцільності та необхідності гарячого харчування, ведеться просвітницько- роз’яснювальна робота з питань раціонального харчування, формування культури здорового харчування в учнів. Постійно проводяться профілактичні заходи з попередження спалахів гострих кишкових інфекцій і харчових отруєнь (написання навчальних диктантів, бесіди класних керівників на класних годинах, роз’яснювальна робота серед батьків).
Контроль за станом харчування проводиться щоденно адміністрацією та медичним працівником школи. Здійснюється щоденний контроль за якістю сировини, продуктів, готових страв, дотримання санітарних норм, вимоги при реалізації продукції, обробки та використання столового та кухонного посуду.
VІ. Навчально-виховна та виховна робота в навчальному закладі
Виконання навчальних програм за 2023/2024 навчальний рік
Освітній процес у 2023/2024 навчальному році в школі організовано відповідно до освітньої програми Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 імені Р.К. Рапія, схваленої педагогічною радою школи 30.08.2023, протокол № 1 та затвердженої наказом по школі від 31.08.2023 № 128-о/д. На виконання річного плану роботи школи на 2023/2024 навчальний рік з метою організованого закінчення навчального року адміністрацією школи було перевірено виконання навчальних програм та практичного мінімуму письмових робіт учителями основних навчальних дисциплін.
Перевірено:
- Кількість годин, відведених на вивчення предметів за навчальними програмами.
- Фактична кількість використаних годин:
- використання годин інваріантної та варіативної складових навчального плану;
- відповідність вивчення навчального матеріалу календарному плануванню;
- послідовність вивчення навчального матеріалу і дотримання кількості годин, визначених програмою на кожну тему.
3. Виконання вчителями вимог навчальних програм:
- кількість проведених контрольних, лабораторних, практичних робіт згідно з графіком, творчих робіт, робіт з розвитку зв'язного мовлення, уроків позакласного читання;
- розподіл навчального матеріалу;
- оцінювання результатів навчальних досягнень учнів;
- проведення тематичного оцінювання навчальних досягнень учнів згідно з графіком тематичного оцінювання.
- Відповідність оцінювання рівня навчальних досягнень учнів вимогам навчальних програм.
Кількість годин в календарних планах поділена на 15 і 20 робочих тижнів в І та ІІ семестрі відповідно.
За результатами перевірки встановлено, що станом на 03.06.2024 року інваріантну та варіативну складові частини навчальних планів у переважній більшості виконано повністю (додаток 1).
У результаті перевірки встановлено, що вчителі працюють за навчальними програмами, затвердженими Міністерством освіти і науки України. Виконання практичної частини програм відповідає вимогам державних стандартів освіти.
З’ясовано також, що навчальний матеріал вивчався послідовно. Кількість годин відповідає кількості фактично проведених уроків. Кількість проведених контрольних, лабораторних, практичних робіт згідно з графіком, творчих робіт, робіт з розвитку зв'язного мовлення, уроків позакласного читання за І семестр відповідає вимогам навчальних програм. Здійснюється перевірка робочих зошитів із української мови та літератури, зарубіжної літератури, математики та іноземної мови, про що свідчать відповідні записи та оцінки в класних журналах. Своєчасно у відповідній кількості проведені контрольні роботи з української мови та літератури, зарубіжної літератури, математики, контрольні, лабораторні і практичні роботи з фізики, хімії, біології та інформатики.
Усі вчителі спланували та провели підсумкові контрольні роботи за І та ІІ семестри та підсумкові уроки з навчальних тем, тематичне, семестрове та річне оцінювання учнів.
Протягом І семестру здійснювалася заміна уроків відсутніх вчителів, яку можна вважати оптимальною, враховуючи кадрові та економічні можливості школи. Протягом ІІ семестру заміна уроків не здійснювалась з причини відсутності фінансування годин заміни, або відсутності фахівця з певного предмета.
За результатами перевірки виконання навчальних програм було виявлено, що ті вчителі, які мали не довготривалий лікарняний або відпустку без збереження, після виходу на роботу провели інтенсифікацію (ущільнення) навчального матеріалу та виконали навчальний матеріал у повному обсязі.
Проте, є вчителі, які за поважних причин не змогли виконати навчальний матеріал. А саме, учитель інформатики Шишкін В.О., який знаходився на довготривалому лікуванні з 12 лютого до 10 червня. Частково здійснювалася заміна вчителя інформатики, та години заміни викладались у 3-А та 4-Б класах Невдачиною К.А., а у 9-11 класах – Сокол І.Ю. Невиконання навчальних програм з інформатики є у 5-х, 6-х, та 7-А,7-Б класах у кількості 22-23 години з причини відсутності спеціаліста цього профілю. Крім того, невиконання навчальних програм з математики виявлено у вчителя Шишкіної В.П., якій було надано частину основної тарифної відпустки у зв’язку з доглядом за хворим членом родини (Шишкін В.О.). Невиконання годин навальних програм з математики складає 2-6 годин у 5-А, 5-Б, 7-А, 9-А, 10-А, 10-Б класах.
Перевірявся стан виконання навчальних програм учителями, які працюють з учнем
6-В класу Тумаєвим Максимом за індивідуальною формою навчання (педагогічний патронаж). Навчальні програми виконано у повному обсязі.
Навчальні досягнення учнів 1-11 класів за результатами семестрового та
річного оцінювання у 2023/2024 навчальному році
Відповідно ст. 17 Закону України «Про повну загальну середню освіту»; наказу МОН України від 14.07.2015 № 762 «Про затвердження порядку переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти до наступного класу» (зі змінами); наказу МОН України «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів» від 13.07.2021 № 813, наказу МОН України «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 5-6 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти» від 01.04. 2022 р. № 289; наказу МОН «Про затвердження критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти» від 13.04.2011 № 329 (для 7–11 класів); наказу МОН України «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти» від 21.08.2013 № 1222 (зі змінами), Інструкції з ведення класного журналу 5-11(12)-х класів загальноосвітніх навчальних закладів, згідно з річним планом роботи на 2023/2024 навчальний рік для визначення рівня навченості здобувачів освіти адміністрацією школи було здійснено аналіз підсумків навчальних досягнень учнів 1-11 класів за ІІ семестр поточного навчального року.
Мета:
- організація аналітико-методичного забезпечення роботи з об’єктивності оцінювання знань учнів та формування шляхів корекції у подальшій роботі;
- визначення потенційно здібних, із сприятливою зоною найближчого розвитку учнів 1-11 класів школи;
- організація психолого-педагогічного супроводу навчальної діяльності учнів і підвищення рейтингових результатів оцінювання рівню їх навчальних досягнень;
- визначення навчальних предметів, які викликають найбільші утруднення в учнів під час освітньої діяльності.
Під час дослідження виявлено такі показники: на початок ІІ семестру 2023/2024 навчального року в школі укомплектовано 31 клас (початкової – 11, базової середньої школи – 16, старшої – 4). В них на початок навчального семестру навчалося 791 учень.
Здобувачі освіти 1-4 класів у ІІ семестрі 2023/2024 навчального року оцінювалися відповідно до наказу МОН України «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти» від 13.07.2021 № 813, інструктивно-методичних рекомендацій щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році та оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів НУШ. А саме: учні 1-3 класів у ІІ семестрі оцінюються вербально, учні 4 класів оцінюються рівнево.
За результатами семестрового оцінювання здобувачі освіти 4 та 5-11 класів розподілилися за рівнями навчальних досягнень наступним чином:
Клас |
К-ть дітей у класі |
Навчальні досягнення учнів |
С.Б. |
|||||||
К-ть уч на В р. |
% |
К-ть уч на Д.р. |
% |
К-ть уч на С.р. |
% |
К-ть уч на П.р. |
% |
|||
5 - А |
26 |
0 |
0% |
10 |
38% |
13 |
50% |
3 |
12% |
6,2 |
5 - Б |
27 |
2 |
7% |
9 |
33% |
13 |
48% |
3 |
11% |
8 |
5 - В |
15 |
4 |
27% |
5 |
33% |
5 |
33% |
1 |
7% |
9 |
|
68 |
6 |
9% |
24 |
35% |
31 |
46% |
7 |
10% |
7,7 |
6 - А |
23 |
2 |
9% |
10 |
43% |
9 |
39% |
1 |
4% |
8,8 |
6 - Б |
28 |
2 |
7% |
10 |
36% |
14 |
50% |
2 |
7% |
9,5 |
6 - В |
23 |
0 |
0% |
5 |
22% |
11 |
48% |
7 |
30% |
7,5 |
6 - Г |
21 |
2 |
10% |
5 |
24% |
14 |
67% |
0 |
0% |
7,5 |
|
95 |
6 |
6% |
30 |
32% |
48 |
51% |
10 |
11% |
8,3 |
7 - А |
22 |
0 |
0% |
5 |
23% |
10 |
45% |
7 |
32% |
7,4 |
7 - Б |
26 |
1 |
4% |
8 |
31% |
10 |
38% |
7 |
27% |
7,5 |
7 - В |
22 |
0 |
0% |
1 |
5% |
14 |
64% |
7 |
32% |
6,8 |
|
70 |
1 |
1% |
14 |
20% |
34 |
49% |
21 |
30% |
7,2 |
8 - А |
30 |
4 |
13% |
6 |
20% |
18 |
60% |
2 |
7% |
8,2 |
8 - Б |
24 |
2 |
8% |
3 |
13% |
10 |
42% |
9 |
38% |
7 |
8 - В |
29 |
1 |
3% |
7 |
24% |
16 |
55% |
5 |
17% |
7,5 |
|
83 |
7 |
8% |
16 |
19% |
44 |
53% |
16 |
19% |
7,6 |
9 - А |
27 |
2 |
7% |
6 |
22% |
13 |
48% |
6 |
22% |
7,9 |
9 - Б |
23 |
3 |
13% |
2 |
9% |
14 |
61% |
4 |
17% |
7,7 |
9 - В |
24 |
1 |
4% |
5 |
21% |
11 |
46% |
7 |
29% |
7,3 |
|
74 |
6 |
8% |
13 |
18% |
38 |
51% |
17 |
23% |
7,6 |
10 - А |
27 |
2 |
7% |
7 |
26% |
15 |
56% |
3 |
11% |
8,2 |
10 - Б |
35 |
1 |
3% |
13 |
37% |
15 |
43% |
6 |
17% |
7,5 |
|
62 |
3 |
5% |
20 |
32% |
30 |
48% |
9 |
15% |
7,9 |
11 - А |
26 |
1 |
4% |
4 |
15% |
20 |
77% |
1 |
4% |
7,0 |
11 - Б |
30 |
5 |
17% |
18 |
60% |
7 |
23% |
0 |
0% |
8,8 |
|
56 |
6 |
11% |
22 |
39% |
27 |
48% |
1 |
2% |
7,9 |
5 -11 кл |
508 |
35 |
7% |
139 |
27% |
252 |
50% |
81 |
16% |
7,7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 - А |
28 |
2 |
7% |
24 |
86% |
2 |
7% |
0 |
0% |
|
4 - Б |
28 |
4 |
14% |
14 |
50% |
8 |
29% |
2 |
7% |
|
4 - В |
29 |
4 |
14% |
24 |
83% |
1 |
3% |
0 |
0% |
|
|
85 |
10 |
12% |
62 |
73% |
11 |
13% |
2 |
2% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4-11 кл |
593 |
45 |
8% |
201 |
34% |
263 |
44% |
83 |
14% |
7,7 |
Із таблиці видно, що із 85 учнів 4 класів 10 учні (12%) навчаються на високому рівні, 62 учні (73%) на достатньому рівні, 11 учнів (13%) на середньому рівні, 2 учня (2%) на початковому рівні. Якість навчання становить 85%. Із 508 учнів 5-11 класів 35 учнів (7%) навчаються на високому рівні, 139 учнів (27%) навчаються на достатньому рівні, 252 учнів (50%) – на середньому рівні, 81 учень (16%) – на початковому рівні. Здійснюючи моніторинг успішності й узагальнюючи вищезазначене варто відзначити високі навчальні показники 5-В класу, де якість навчання 60%, 6-А – якість 55%, 11-Б – якість 76%. Поряд з цим, слід звернути увагу на успішність 7-В класу, де якість навчання є самою низькою в школі та складає 5%. Лише 1 учень цього класу має достатній рівень навчальних досягнень, 14 учнів – середній рівень і 7 учнів – початковий рівень. Також низька якість навчання у 11-А класі, де якість 19%. Низькі результати навчання показали також учні 6-В класу, де якість становить 22%, 8-Б класу – 21%, 9-Б – 22%, 9-В – 25%.
За результатами річного оцінювання здобувачі освіти 3-4 та 5-11 класів розподілилися за рівнями навчальних досягнень наступним чином:
Клас |
К-ть дітей у класі |
Навчальні досягнення учнів |
С.Б. |
|||||||
К-ть уч на В р. |
% |
К-ть уч на Д.р. |
% |
К-ть уч на С.р. |
% |
К-ть уч на П.р. |
% |
|||
5 - А |
26 |
2 |
8% |
7 |
27% |
16 |
62% |
1 |
4% |
8,4 |
5 - Б |
27 |
2 |
7% |
9 |
33% |
14 |
52% |
2 |
7% |
8,1 |
5 - В |
15 |
4 |
27% |
5 |
33% |
6 |
40% |
0 |
0% |
9,1 |
|
68 |
8 |
12% |
21 |
31% |
36 |
53% |
3 |
4% |
8,5 |
6 - А |
23 |
3 |
13% |
10 |
43% |
10 |
43% |
0 |
0% |
8,9 |
6 - Б |
28 |
4 |
14% |
12 |
43% |
10 |
36% |
2 |
7% |
9,8 |
6 - В |
23 |
0 |
0% |
9 |
39% |
10 |
43% |
4 |
17% |
7,8 |
6 - Г |
21 |
2 |
10% |
5 |
24% |
14 |
67% |
0 |
0% |
7,5 |
|
95 |
9 |
9% |
36 |
38% |
44 |
46% |
6 |
6% |
8,5 |
7 - А |
22 |
0 |
0% |
8 |
36% |
9 |
41% |
5 |
23% |
7,8 |
7 - Б |
26 |
1 |
4% |
8 |
31% |
14 |
54% |
3 |
12% |
7,9 |
7 - В |
22 |
0 |
0% |
3 |
14% |
13 |
59% |
6 |
27% |
7,1 |
|
70 |
1 |
1% |
19 |
27% |
36 |
51% |
14 |
20% |
7,6 |
8 - А |
30 |
4 |
13% |
6 |
20% |
20 |
67% |
0 |
0% |
8,4 |
8 - Б |
24 |
2 |
8% |
3 |
13% |
12 |
50% |
7 |
29% |
7,1 |
8 - В |
29 |
1 |
3% |
8 |
28% |
16 |
55% |
4 |
14% |
7,6 |
|
83 |
7 |
8% |
17 |
20% |
48 |
58% |
11 |
13% |
7,7 |
9 - А |
27 |
2 |
7% |
7 |
26% |
15 |
56% |
3 |
11% |
8 |
9 - Б |
23 |
3 |
13% |
4 |
17% |
14 |
61% |
2 |
9% |
8,1 |
9 - В |
24 |
1 |
4% |
7 |
29% |
13 |
54% |
3 |
13% |
7,4 |
|
74 |
6 |
8% |
18 |
24% |
42 |
57% |
8 |
11% |
7,8 |
10 - А |
27 |
3 |
11% |
9 |
33% |
14 |
52% |
1 |
4% |
8,4 |
10 - Б |
35 |
1 |
3% |
13 |
37% |
17 |
49% |
4 |
11% |
7,7 |
|
62 |
4 |
6% |
22 |
35% |
31 |
50% |
5 |
8% |
8,1 |
11 - А |
26 |
1 |
4% |
5 |
19% |
19 |
73% |
1 |
4% |
7,4 |
11 - Б |
30 |
5 |
17% |
18 |
60% |
7 |
23% |
0 |
0% |
8,9 |
|
56 |
6 |
11% |
23 |
41% |
26 |
46% |
1 |
2% |
8,2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 -11 кл |
508 |
41 |
8% |
156 |
31% |
263 |
52% |
48 |
9% |
8,1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 - А |
28 |
2 |
7% |
24 |
86% |
2 |
7% |
0 |
0% |
|
4 - Б |
28 |
4 |
14% |
14 |
50% |
8 |
29% |
2 |
7% |
|
4 - В |
29 |
4 |
14% |
24 |
83% |
1 |
3% |
0 |
0% |
|
|
85 |
10 |
12% |
62 |
73% |
11 |
13% |
2 |
2% |
|
|
85 |
10 |
12% |
62 |
73% |
11 |
13% |
2 |
2% |
|
4 кл |
85 |
10 |
12% |
62 |
73% |
11 |
13% |
2 |
2% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4-11 кл |
593 |
51 |
9% |
218 |
37% |
274 |
46% |
50 |
8% |
8,1 |
Оскільки учні 4 класів рівнево оцінювалися у ІІ семестрі, то у цих класах результати за ІІ семестр та за рік однакові. Результати навчальних досягнень за 2023/2024 навчальний рік у 5-11 класах дещо кращі, у порівнянні з результатами за ІІ семестр. Із 508 учнів 5-11 класів 41 учень (8%) навчаються на високому рівні, 156 учнів (31%) навчаються на достатньому рівні, 263 учнів (52%) – на середньому рівні, 48 учнів (9%) – на початковому рівні.
Із 593 учнів 4-11 класів закінчили 2023/2024 навчальний рік на високому рівні 51 учень (9%), на достатньому рівні 218 учнів (37%), на середньому рівні 274 учнів (46%), на початковому – 50 учнів (8%). Якість навчання по школі становить 44%, середній бал – 8,1. Такі результати є нижчими у порівнянні з результатами у 2022-2023 навчальному році на 7%.
Аналіз якості рівня навченості показує, що причинами погіршення якості навчання, виникнення проблем щодо динаміки успішності є освітні втрати під час дистанційного навчання в умовах воєнного стану, втрата будь якого інтересу і мотивації до навчання, недостатнє володіння і практичне втілення таких важливих педагогічних компетентностей як комунікативна, компетентність самоосвіти і саморозвитку, продуктивної та творчої діяльності, відсутня система роботи вчителів зі слабо встигаючими учнями й учнями, які не відвідують онлайн-уроки, недостатній зв'язок учителів із батьками, відсутність контролю зі сторони батьків про рівень успішності дітей.
Для попередження неуспішності учнів слід використовувати:
- всебічне підвищення ефективності кожного уроку;
- формування пізнавального інтересу й позитивних мотивів до навчання;
- індивідуальний підхід до учня;
- спеціальну систему домашніх завдань;
- посилення роботи з батьками.
Упровадження інклюзивного навчання у 1-11 класах
у 2023/2024 навчальному році
Відповідно до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 р. № 957 (із змінами, постанова КМУ від 26 квітня 2022 р. № 483), листа МОН України № 1/13094-23 від 31.08.2023 "Про організацію освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у 2023/2024 навчальному році", рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради від29.08.2023 №157 «Про затвердження мережі закладів загальної середньої освіти, закладів дошкільної та позашкільної освіти на 2023-2024 навчальний рік», наказу по школі «Про організацію інклюзивного навчання у закладі у 2023-2024 навчальному році» від 31.08.2023 №134-о/д, наказу по школі «Про створення команди психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП» від 31.08.2023 №136-о/д (Батюк Я.), № 137-о/д (Оніщенко А.), №138 –о/д (Чередніченко Д.), №139-о/д (Голод С.), річного плану роботи школи на 2023-2024 навчальний рік з метою забезпечення прав громадян на здобуття базової та повної загальної середньої освіти, вивчення стану забезпечення рівного доступу до якісної освіти при організації навчання за інклюзивною формою навчання протягом 2023-2024 навчального року проводилося спостереження стану роботи щодо організації інклюзивного навчання.
У зв’язку з продовженням на території України дії правового режиму воєнного стану, введеного указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України 24 лютого 2022 року № 2102-IX (із змінами), організація освітнього процесу для дітей з особливими освітніми потребами у спеціальних та інклюзивних класах (групах) закладів загальної середньої освіти, спеціальних закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році здійснюється з урахуванням безпекової ситуації в кожній конкретній адміністративно-територіальній одиниці і залежить від багатьох факторів (створення максимально безпечних умов для перебування в закладі освіти учнів, педагогів та працівників школи, в т. ч. наявності безпечного укриття, можливостей фонду захисних споруд, наближеність закладів освіти до лінії фронту тощо). В умовах воєнного стану важливо забезпечити права дітей, зокрема з особливими освітніми потребами, на безперервне здобуття освіти незалежно від місця їх перебування, а також надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг. Учні закладу відвідують навчальні заняття очно.
Підставою для організації інклюзивного навчання були наступні документи:
- заява батьків;
- висновки про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дітей: Голод Сніжани Сергіївни від 11 травня 2021 № ІРЦ-85250/2-21/221080, Батюка Ярослава Ілліча від 23 січня 2020 № ІРЦ-85250/2020/82411, Оніщенко Анжеліки Михайлівни від 21 квітня 2023 № ІРЦ-85250/2020/79989, Чередніченка Дмитра Андрійовича від 14 червня 2022 р. №ІРЦ-85250/2020/85199.
У 1-11 класах функціонує три інклюзивних класи, в яких навчається 4 дитини з особливими освітніми потребами: 4-Б (Голод С., Батюк Я.), 5-Б (Оніщенко А.), 6-В (Чередніченко Д.). Навчання та виховання в цих класах здійснюють команди психолого-педагогічного супроводу - фахівці, до складу яких входять заступники директора з навчально-виховної роботи Івах Т.М., Рябухіна О.В., практичний психолог Кійко Я.В., соціальний педагог Дудченко Ю.В., логопед Сугак Т.О., корекційний педагог Тараскіна Л.В., медичний працівник Швед К.В., асистенти вчителя Гузенко А.С., Тараскіна Л.В., Матвійчук М.В. та педагоги, які викладають предмети в цих класах.
Протягом навчального року відбулося три засідання команди психолого-педагогічного супроводу, на яких обговорювалось питання навчання та виховання дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивних класах. На кожному засіданні були присутні працівники інклюзивно-ресурсного центру. На засідання запрошувалися батьки учнів з ООП.
Одним із основних напрямків роботи є створення індивідуальних навчальних планів для дітей з особливими потребами та проведення необхідних адаптацій та модифікацій зовнішнього середовища, характеру навчання.
Навчання в інклюзивних класах здійснювалося за типовими навчальними планами, програмами, підручниками та посібниками, рекомендованими Міністерством освіти і науки для загальноосвітніх навчальних закладів. З урахуванням індивідуальних особливостей дітей з особливими освітніми потребами було складено індивідуальні навчальні плани та індивідуальну програму розвитку відповідно до висновків та рекомендацій ІРЦ. Асистенти вчителів разом із учителями, які працюють у 4-Б, 5-Б та 6-В класах, брали участь у розробленні та виконанні індивідуальних навчальних планів та програм. Оцінювання навчальних досягнень учнів здійснювалося вчителями відповідно до діючих нормативних документів Міністерства освіти і науки України. Важливим у навчанні таких дітей є залучення кваліфікованих спеціалістів, які надають допомогу вчителю та дітям з особливими потребами у навчанні. З дітьми постійно працюють асистенти вчителя, практичний психолог, соціальний педагог, логопед, корекційний педагог.
Протягом 2023/2024 навчального року велися спостереження за роботою та взаємодією вчителів і асистента учителя під час навчального процесу. В процесі підготовки до уроку в інклюзивному класі вчителі складають плани-конспекти уроки, в яких інтегрують навчальний матеріал загальноосвітніх і спеціальних (корекційних) програм так, щоб на одному уроці діти з різним станом психофізичного і інтелектуального розвитку вивчали близьку за змістом тему, але на тому рівні засвоєння, який доступний для кожного учня. Закріплення і відпрацювання отриманих знань, умінь і навичок ведеться на різному дидактичному матеріалі, підібраному для кожного учня індивідуально: роздаткові картки, вправи з навчальних посібників і підручників.
У процесі підготовки до уроку в інклюзивному класі вчителі складали плани-конспекти уроку, в якому намагалися інтегрувати навчальний матеріал так, щоб на одному уроці діти з різним станом психофізичного і інтелектуального розвитку вивчали близьку за змістом тему, але на тому рівні засвоєння, який доступний для учня. Вся робота асистента вчителя та педагогічних працівників направлена на пробудження пізнавальної активності, розширення зони найближчого розвитку і реалізацію резервних можливостей дитини, формування у дитини віри в свої власні сили, у власні можливості.
Під час вивчення питання стану реалізації інклюзивного навчання було виявлено, що залучення дитини з особливими потребами до такої форми навчання позитивно впливає на соціально – емоційну сферу фізичний та творчий розвиток, більш прихильніше ставлення до нього учнів класу. Найбільшим успіхом учнів є те, як зазначають вчителі, що він не помічає своєї відмінності між однолітками, вільно з ними спілкується, бере участь у шкільному житті свого класу.
Особливістю навчально-виховного процесу дітей з особливими освітніми потребами є його корекційна спрямованість. Протягом навчального року згідно з висновками ІРЦ відповідно розкладу проводилися корекційно-розвиткові заняття.
Асистенти вчителя протягом семестру постійно спілкувалися з батьками, надаючи їм необхідну консультативну допомогу; інформували вчителів-предметників та батьків про досягнення учнів. Педагогічна документація асистентів вчителя велася своєчасно, всі записи велися в повному обсязі. Учителі та асистенти вчителя прикладають максимум зусиль, щоб учні з особливими освітніми потребами спілкувалися з однолітками під час онлайн-занять, краще адаптувалися до роботи на уроці у дистанційному форматі, позитивно ставилися до навчання.
Разом з тим є ряд невирішених проблем з питань роботи з дітьми з особливими потребами. Необхідним є краще забезпечення навчально – виховного та розвиткового процесу, спеціальними технічними засобами і обладнаннями, навчальною та методичною літературою.
З метою якісної організації інклюзивної форми навчання надалі потрібна кропітка робота всіх учасників освітнього процесу. Звичайно, найбільше відповідальності покладено на асистента вчителя . Відвідуючи уроки вдалося побачити не скільки асистента вчителя, скільки асистента дитини. Співпрацю вчителя-предметника та асистента вчителя можна було побачити не завжди. Асистент вчителя має бути асистентом учителя-предметника, тобто допомагати колезі організовувати навчання і допомагати як вчителю (роздатковий матеріал, пояснення дітям, які не зрозуміли чи не встигли записати), так і дитині, що навчається за інклюзивною формою. За підсумками відвіданих уроків можна констатувати, що рівень такої взаємодії є недостатнім.
Стан організації профільного
навчання учнів у 2023/2024 навчальному році
Реформування загальної середньої освіти в Україні передбачає перетворення старшої школи в профільну. Внаслідок цього мають бути створені сприятливі умови для свідомого вибору випускником школи галузі своєї майбутньої професійної діяльності та реалізації в межах навчально-виховного процесу. Зазначене ґрунтується на врахуванні індивідуальних особливостей, інтересів і потреб учнів та має забезпечити якнайповніше розкриття особистості під час її подальшої продуктивної діяльності. Метою профільної середньої освіти є розвиток особистості здобувачів освіти, формування компетентностей, необхідних для їхньої стійкості, самостійності, відповідальності, комунікації та взаємодії з іншими, соціалізації та громадянської активності, підприємливості, свідомого вибору подальшого життєвого шляху, ціложиттєвої освіти, трудової діяльності та самореалізації, виховання шанобливого ставлення до національних та культурних цінностей українського народу на засадах патріотизму та усвідомлення власної ідентичності, родини, суспільства, довкілля, природи з позицій наукового світогляду та принципів сталого розвитку.
Завдання профільного навчання:
- забезпечення поглибленого вивчення окремих предметів програми повної загальної освіти;
- сприяння однаковому доступу до повноцінної освіти різним категоріям школярів;
- створення умов для подальшої професійної підготовки, вибору професії або сфери діяльності;
- формування системи уявлень, цілісних орієнтацій, дослідницьких умінь і навичок;
- виховання любові до праці, забезпечення умов для життєвого і професійного самовизначення, формування адаптованої особистості.
Відповідно до Закону України «Про загальну середню освіту», наказу МОН України «Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня» (для учнів 10-х класів) від 20.04.2018 № 408, наказу МОН України «Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня» (для учнів 11-х класів) від 20.04.2018 № 406, плану роботи школи та з метою рівного доступу старшокласників до якісної профільної освіти у 2023/2024 навчальному році в школі впроваджувалося вивчення профільних предметів у 10-11 класах.
Учні 10-11 класів навчалися відповідно до Державного стандарту за Типовими освітніми програмами закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня, затвердженими наказом МОН України від 20.04.2018 № 408 (таблиця 2, таблиця 3) (зі змінами відповідно наказу МОН від 28.11.2019 № 1493, наказу МОН від 31.03.2020 № 464):
- 10-А – з вивченням профільного предмета - історії (історії України та всесвітньої історії);
- 10-Б – з вивченням профільного предмета –української мови та літератури;
- 11-А – з вивченням профільного предмета - історії (історії України та всесвітньої історії);
- 11-Б – з вивченням профільного предмета – математики (алгебри та початку аналізу та геометрії).
Рівень навчальних досягнень учнів за 2023 – 2024 навчальний рік з профільних предметів такий:
клас |
Профільний предмет |
К-сть учнів |
Вис. р. |
Дост. р. |
Серед. р. |
Поч. р. |
Успіш-ність |
Якість |
||||
уч. |
% |
уч. |
% |
уч. |
% |
уч. |
% |
% |
% |
|||
10-А |
Історія України |
27 |
18 |
67 |
8 |
30 |
1 |
3 |
- |
- |
100 |
96 |
|
Всесвітня історія |
27 |
17 |
63 |
9 |
33 |
1 |
4 |
- |
- |
100 |
96 |
10-Б |
Українська мова |
35 |
9 |
31 |
14 |
40 |
9 |
26 |
1 |
3 |
97 |
71 |
|
Українська література |
35 |
14 |
40 |
8 |
23 |
13 |
37 |
- |
- |
100 |
63 |
11-А |
Історія України |
26 |
11 |
42 |
11 |
42 |
4 |
16 |
- |
- |
100 |
85 |
|
Всесвітня історія |
26 |
17 |
65 |
6 |
23 |
3 |
12 |
- |
- |
100 |
88 |
11-Б |
Алгебра |
30 |
14 |
47 |
9 |
30 |
7 |
23 |
- |
- |
100 |
77 |
|
Геометрія |
30 |
13 |
43 |
11 |
37 |
6 |
20 |
- |
- |
100 |
80 |
Із таблиці видно, що успішність в усіх профільних класах, крім української мови, становить 100%. Лише 1 учень 10-Б класу опанував навчальний матеріал з української мови на початковому рівні. Найвищий якісний показник у 10-А класі з вивченням профільних предметів історії України та всесвітньої історії – 96% відповідно. Якість навчання в 11-А класі (з вивченням профільних предметів історії України та всесвітньої історії) становить 85% та 88% відповідно, в 11-Б класі з вивченням профільного предмета алгебри та геометрії становить 75% та 80% відповідно. Найнижчі показники якості знань у 10-Б класі (з вивченням профільних предметів української мови та української літератури) – 71% та 63% відповідно. Відсоток якості знань за результатами 2023/2024 н.р. говорить про те, що профільна підготовка більшості учнів у 10-х та 11-х класах обрана свідомо, а також свідчать про системну роботу вчителів у цих класах. При цьому середній рівень із профільних предметів мають від 3% до 37% учнів відповідно.
Протягом 2023/2024 навчального року здійснено відвідування уроків з метою вивчення прийомів та форм роботи у профільних класах, які застосовують учителі у навчальному процесі. Найбільш виражено продемонструвала їх учитель математики Ставицька С.М. (інтерактивні методи формування математичних компетентностей здобувачів освіти), учитель історії Жадан В.В. (особистісно-орієнтоване навчання – шлях до формування інноваційної особистості). Учителі української мови та української літератури Бугай Л.І. та Кравченко С.В. свою роботу спрямовують на виконання основної мети вивчення української мови: формування національно свідомої, духовно багатої мовної особистості, яка володіє уміннями й навичками вільно, комунікативно виправдано користуватися засобами рідної мови – її стилями, формами, жанрами в усіх видах мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Відвідані уроки засвідчили, що учителі української мови добре розуміють зміни у стратегії і тактиці навчання рідної мови на сучасному перехідному етапі реформування її вивчення: завдання системного вивчення мови підпорядковується різнобічному особистісному і мовленнєвому розвитку учнів.
У викладанні профільних предметів у старшій школі учителі використовують інноваційні прийоми та засоби навчання. Найбільш впроваджуваними засобами, що інтенсифікують навчальний процес, є використання мультимедійної техніки, інтернет-ресурсу. У період воєнного стану та як наслідок дистанційного навчання з використанням платформи Teams педагогічні працівники, які працюють у 10-11 класах, намагалися максимально використати найрізноманітніші інноваційні елементи для навчання учнів онлайн.
Методична робота
З педагогічними працівниками протягом 2023/2024 н.р. проводилися різні форми роботи, такі як:
Щорічне проходження курсів підвищення кваліфікації та атестація
Проведення педрад, методичних нарад, засідань професійних спільнот, індивідуальні зустрічі, психолого- педагогічних семінарів
Локації професійних спільнот вчителів:
- початкових класів
- класних керівників
Відповідно до наказу від 31.08.2023 №172/І-о/д «Про організацію роботи з молодими спеціалістами» було призначено наставників для надання методичної допомоги молодим спеціалістам:
- Комаровою А.І. – учитель англійської мови - Гонтаренко Н.І..;
Заступником директора з НВР Рябухіною О.В. розроблено індивідуальні плани роботи наставників з молодими спеціалістами на 2023/2024 н.р.
У 2023/2024 навчальному році навчально-виховна та методична робота в школі здійснювалася відповідно до Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», указами і розпорядженнями Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства в галузі освіти, в тому числі Міністерства освіти і науки України.
Згідно з річним планом роботи на 2023/2024 н.р., педагогічний колектив працював над єдиною науково-методичною проблемою «Шляхи удосконалення освітньої діяльності закладу з метою підвищення якості освіти та її результативності на основі впровадження сучасних освітніх технологій в умовах реалізації Концепції державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа»
Головною метою методичної роботи школи протягом 2023/2024 н.р було підвищення рівня професійної компетентності та творчої майстерності педагогів, створення сприятливих умов для забезпечення їх саморозвитку.
Упродовж навчального року адміністрація школи розв’язувала комплекс складних завдань щодо науково – методичної роботи, зокрема:
- вивчалися і реалізовувалися нормативно – директивні документи, навчальні програми й підручники;
- педагоги отримували інформацією про досягнення сучасної науки в галузі педагогіки, психології та теорії викладання навчальних предметів для їх упровадження в роботу.
З цією метою проводилися методичні дні, майстер-класи, дебати, педконсиліуми, семінари – практикуми, теоретичні семінари, психолого – педагогічні консиліуми, науково – практичні конференції, засідання предметних професійних спільнот, тощо. Усі ці заходи спрямовувалися на вироблення єдиної педагогічної позиції з певних питань, визначення пріоритетних підходів до розв’язання педагогічних проблем.
З метою цілеспрямованої роботи та для забезпечення колективного керівництва методичною роботою в школі була створена методична рада, до складу якої ввійшли директор школи, заступники директора з навчально-виховної роботи, керівники шкільних професійних спільнот. Протягом року на засіданнях методичної ради обговорювалися такі питання як:
- аналіз методичної роботи за минулий 2022/2023 навчальний рік. Завдання методичної служби на новий навчальний рік.;
- розгляд нормативних документів школи, навчальних програм, календарного планування;
- планування роботи професійних спільнот з урахуванням нормативних документів, даних діагностичних анкет, методичної проблеми.;
- затвердження планів роботи професійних спільнот;
- організація роботи над єдиною методичною проблемою;
- підготовка учнів до участі в шкільних, міських, предметних олімпіадах, конкурсах;
- результати проведення шкільних олімпіад з базових дисциплін;
- шляхи підвищення результативності роботи вчителів;
- підготовка матеріалів педагогічної майстерності для вчителів, які атестуються;
- організація методичної роботи з молодими вчителями з питань організації навчально-виховного процесу ;
- моніторинг результативності рівня досягнень учнів з основних дисциплін за І семестр.
- організація повторення навчального матеріалу та підготовку учнів до державної підсумкової атестації.;
- творчі звіти учителів, які атестуються;
- ведення документації класними керівниками та педагогами-предметниками;
Протягом року вчителі школи підвищували свій кваліфікаційний рівень шляхом самоосвіти. У 2023/2024 навчальному році здійснювалась курсова перепідготовка (навчання на курсах післядипломної освіти відбувалося за очною та дистанційною формою у зв`язку з запровадженням воєнного стану) та атестація вчителів відповідно до перспективного плану атестації педагогічних кадрів з метою стимулювання цілеспрямованого безперервного підвищення рівня професійної компетентності педагогічних працівників, росту їх професійної майстерності, розвитку творчої ініціативи, підвищення престижу й авторитету, забезпечення ефективності навчально-виховного процесу.
Планування методичної роботи на поточний рік проводилося за результатами аналізу навчально-виховного процесу, результатами атестації й підвищення кваліфікації вчителів, а також за результатами діагностики – аналітичної інформації про стан професійної компетентності педагогів школи та їх потреб, результатами педагогічної діяльності й оцінювання ефективності методичної роботи минулих років.
Методична рада школи здійснює методичну роботу під керівництвом директора школи Сотнікової О.М. У склад методичної ради входять досвідчені вчителі, які мають кваліфікаційну категорію та звання, заступники директора з НВР Рябухіна О.В., Івах Т.М., Середенко Л.В., керівники шкільних професійних спільнот Нічволодіна Н.М., Мачок М.О.,Коновалова І.В., Четвертак Н.М.. Жадан В.В, Кравченко С.В., Шишкін В.О.
Методична рада, професійні спільноти розробляють і впроваджують нові ефективні форми і методи науково – методичної роботи.
У школі оновлена система роботи з підвищення професіоналізму педагогічних кадрів – це цілий комплекс взаємопов’язаних організаційно змістовних компонентів, який передбачає безперервну педагогічну освіту вчителів. Головним компонентом цієї системи є методична робота школи як цілісна система взаємопов’язаних заходів, яка базується на взаємопов’язаних діях психолога, соціального педагога, адміністрації, педагогічного колективу, вивчення ППД, творчого потенціалу кожного вчителя і всього педагогічного колективу. Методична робота постійно вдосконалюється, враховує запити й потреби педагогічних працівників школи, динамічно реагує на потреби педагогічної практики. Зміст методичної роботи в школі зумовлюється її метою «Від інноваційного змісту і технологій освіти через педагогічну майстерність учителя до формування особистості учня та підготовки його до життя в сучасних умовах». Головною метою роботи школи є виховання досвідченої особистості; яка володіє державною мовою, англійською мовою, самостійної і незалежної в поведінці й рішеннях, яка вміє творчо мислити і орієнтуватися в просторі ідей та образів і яка є повноцінним громадянином України.
Для реалізації головної мети використовуються:
- система розвиваючого навчання;
- інноваційні технології: педагогічна технологія «Росток»;
- передовий педагогічний досвід;
- опорна школи з фізичної культури.
Методична рада школи здійснює загальне керівництво науково – методичною, інноваційною діяльністю: проведення науково – практичних конференцій, семінарів, методичних виставок, майстер-класів, предметних декад.
Організація будь – якої форми методичної роботи здійснюється на основі принципу толерантності й партнерства. Однією з ефективних колективних форм методичної роботи були методичні оперативні наради, на яких вивчалися нормативні документи МОН України, інструктивні методичні листи, методичні рекомендації щодо дотримання єдиного орфографічного режиму, Положення «Про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності», «Про порядок закінчення навчального року й проведення державної підсумкової атестації», «Реалізація педагогічним колективом Закону України «Про загальну середню освіту».
Головними формами методичної роботи закладу є:
- інструктивно - методичні наради;
- робота кожного вчителя над своєю методичною проблемою і всього колективу над проблемою школи;
- психолого – педагогічні консиліуми;
- засідання професійних спільнот, наставництво;
- презентації особистої творчої лабораторії вчителів, які атестуються;
- конкурс «Учитель року», «Найкращий кабінет»;
- сертифікація педагогічних працівників;
- відкриті уроки;
- методичні виставки;
Багато уваги приділяється в школі самоосвіті вчителів. Кожний учитель обирає тему, літературу, прийоми й засоби опрацювання даної теми. Щорічно у січні проводиться співбесіда за темами самоосвіти, де кожний учитель представляє свої методичні надбання. Слід відмітити, що педагогічні працівники нашого закладу працюють над розробленням особистих освітніх ресурсів, тому маємо особистий банк даних щодо публікацій з інноваційної діяльності та експериментальної роботи, який щорічно поповнюється новими публікаціями та власними методичними розробками. Окремі педагоги мають веб-сайти та ведуть власні ютуб-канали.Деякі вчителі мають накопичення методичних розробок уроків, які зберігаються у власних електронних базах.
Показ кращого досвіду, пропаганда нових педагогічних ідей здійснювались під час проведення уроків та майстер-класів. На високому рівні проводили уроки Пушкаренко С.М., Дашутіна Л.І., Жадан В.В., Мачок М.О., Гонтаренко Н.І., Ткаченко Л.П., Стороженко І.М., Бугай Л.І., Завора В.А., Бондар Є.С., Нічволодіна Н.М., Бугай Ю.В., Драло А.С.
Постійно зростає методичний рівень учителів, про що свідчать результати атестації.
Учителі, які атестувалися, проводили відкриті уроки та заходи, брали участь у роботі семінарів, конференцій та педагогічних майстернях, готували творчі звіти.
Згідно результату засідання шкільної атестаційної комісії (протокол №6 від 21.03.2024) та наказу «Про результати атестації педагогічних працівників у 2023/2024 навчальному році» від 21 березня 2024 року №55-к у 2023/2024 навчальному році атестовано 9 педагогічних працівників. 2 педагогам присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії», 1 педагогу присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії», 1 - підтверджено кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» та педагогічне звання «старший вчитель», 1 - підтверджено кваліфікаційну категорію «спеціаліст другої категорії», 1 - підтверджено кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії», 1 - підтверджено кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії». Асистенту вчителя підтверджено 12 тарифний розряд.
Упродовж року відповідно до листа МОН України № 1/9-683 від 04 листопада 2019 року згідно затвердженого Плану підвищення кваліфікації педагогічні працівники підвищувати фахову майстерність шляхом проходження курсів перепідготовки при Сумському обласному інституті післядипломної освіти а також на інших освітніх платформах. Визнання результатів підвищення кваліфікації педагогічних працівників було затверджено педагогічною радою після надання клопотань про визання результатів підвищення кваліфікації та надання документів про проходження підвищення кваліфікації.
У 2023/2024 н.р. заклад за підтримки Державної служби якості освіти взяв участь у ІІІ інноваційному освітньому Хакатоні.
Відповідно до вимог частини третьої статті 41 Закону України «Про освіту», частини другої статті 42 Закону України «Про повну загальну середню освіту», наказу Міністерства освіти і науки України від 30.11.2020 № 1480 «Про затвердження методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах загальної середньої освіти», Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 імені Р.К.Рапія, наказу по школі «Про створення робочих груп та проведення в закладі щорічного самооцінювання якості освіти у 2022/2023 навчальному році» № 165-о/д від 07.12.2022, з метою розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладі, постійного підвищення якості освітньої діяльності, використання системного підходу до здійснення моніторингу на всіх етапах освітнього процесу було проведено самооцінювання системи якості освіти за напрямками «Управлінські процеси закладу освіти» та «Педагогічна діяльність педагогічних працівників».
Самоаналіз проводився з використанням інформаційної автоматизованої системи зовнішнього оцінювання і самооцінювання освітніх та управлінських процесів у закладах освіти «EvaluEd».
Для ефективності результату й об'єктивного самооцінювання адміністрацією закладу було залучено майже всіх учасників освітнього процесу: педагогічних працівників, здобувачів освіти та батьків. Процес самооцінювання відбувався максимально прозоро та демократично.
На засіданні педагогічної ради було схвалено рішення про проведення самооцінювання за напрямками «Управлінські процеси закладу освіти» та «Педагогічна діяльність педагогічних працівників закладу освіти».
Було видано відповідний наказ про проведення самооцінювання, затверджено склад робочих груп по кожному напряму, проведено оцінювання з фіксацією результатів та напрацювання рекомендацій, на засіданні педагогічної ради відбулось обговорення результатів та видано накази про підсумки самооцінювання.
Відповідно були також ухвалені управлінські рішення та результати самооцінювання будуть враховані у Стратегії розвитку закладу освіти та річному плані роботи школи на наступний навчальний рік.
Відповідно Абетки для директора була розроблена форма спостережень, яка дозволяє всебічно оцінити рівень проведення навчальних занять педагогічними працівниками. Потрібно відмітити, що навчальні заняття відвідували не тільки члени робочої групи, а й керівники професійних спільнот та вчителі. Усі відвідані уроки були зафіксовані у формі спостережень, були проведені методичні аналізи та обговорення.
Було також проведено роботу з вивчення документації: річного плану роботи навчального закладу, протоколи засідань педагогічної ради, накази з основної діяльності, щорічні плани підвищення кваліфікації та атестації педагогічних працівників, особові справи педагогічних працівників.
Отримати об єктивну оцінку педагогічної діяльності допомогло опитування та анкетування учнів та батьків. Це було здійснено за допомогою інформаційно-аналітичної системи «EvaluEd».
Був здійснений SWOT-аналіз щодо сильних і слабких сторін управлінських процесів та визначені шляхи удосконалення функціонування освітньої системи закладу.
Результати самооцінювання оприлюднені на сайті закладу та будуть обов язково враховані під час планування подальшої роботи для визначення пріорітетних напрямків підвищення рівня освітніх і управлінських процесів.
Упродовж навчального року працювало 10 шкільних об’єднань професійних спільнот.
Протягом 2023/2024 навчального року професійна спільнота вчителів початкових класів працювали творчо, наполегливо, ефективно та результативно.
У професійній спільноті 11 вчителів початкових класів і 1 вихователь ГПД : вища категорія – 2 чоловіка ( 1 – «старший вчитель»,); І категорія – 7; ІI категорія – 1; молоді спеціалісти – 1.
Професійна спільнота вчителів початкових класів у 2023/2024 н.р. продовжувала працювати над проблемною темою «Формування компетентностей молодших школярів шляхом впровадження гуманної педагогіки ».
Проводилась велика робота з реалізації даного проблемного питання. Це проведення семінарів, нарад вчителів початкових класів, відкритих уроків та виховних заходів з використанням інноваційних технологій, творчих звітів учителів, що атестуються, участь учнів у конкурсах і олімпіадах. У 2023/2024 навчальному році робота професійної спільноти була спрямована на:
- розвиток професійниих компетентностей педагога;
- формування ключових компетентностей молодших школярів;
- використання інтерактивних методів на уроках в початковій школі;
- підвищення ефективності уроку через диференціацію і особистісно-зорієнтований підхід до навчання;
- розвиток творчих здібностей учнів;
- адаптацію 6-річних дітей до навчання у школі;
- удосконалення формувального оцінювання на уроках;
- створення на уроці позитивного емоційного мікроклімату, уміле використання різноманітних засобів стимулювання дитини;
- викладання в умовах дистанційного навчання.
Було сплановано і проведено 5 засідань професійної спільноти вчителів початкових класів. На засіданнях професійної спільноти розглядалися найрізноманітніші проблеми навчання і виховання. У період між засіданнями члени спільноти проводили індивідуальні та групові консультації, тренінги.
Учителі протягом навчального року працювали над самовдосконаленням педагогічної майстерності. Про свою роботу звітували на засіданнях.
Протягом навчального року було організовано взаємовідвідування уроків
Учителі працювали над розробками уроків та інших методичних матеріалів, які розміщені в мережі Інтернет, за що отримали сертифікати.
Одним із шляхів підвищення професійної компетентності педагога є атестація. У 2023/2024 навчальному році, згідно плану атестації педагогічних працівників учителів початкових класів, які проходили атестацію, не було. Але вчителі Бугай Ю.В., Михайлова Т.В. взяли участь у сертифікації вчителів початкових класів та пройшли перший та другий її етапи.
Протягом січня у 4-В класі (кл. керівник Бугай Ю.В.) педагогічну практику проходила студентка–практикантка ВКНЗ СОР « Лебединське педагогічне училище імені А.С. Макаренка » П’яткіна А.М. Вона проводила уроки, виховні години. Бугай Ю.В. консультувала студентку з поточних питань, допомагала попередити помилки, присутні під час практичної діяльності, аналізувала результати роботи; допомагала скласти характеристику. Також навчала самостійно розробляти нову ідею, серію оригінальних, методично ефективних за результатами занять та інших видів діяльності. Вчила легко й швидко знаходити правильні вирішення нестандартних педагогічних ситуацій, знайомила з різними методами, прийомами, прикладала зусилля для того, щоб майбутня учителька формувала свій яскраво виражений стиль педагогічної діяльності.
Безліч цікавих заходів було організовано і проведено вчителями молодших класів разом зі своїми вихованцями. Традиційними для учнів початкових класів стали такі заходи:
1. Участь у Міжнародному конкурсі THE PARTICIPTION CARD VIII
INTERNATIONAL ENGLISH LANGUAGE and ART COMPETITION MY TOWN
2. Участь у IV Міжнародному (Х Всеукраїнському, ХХ Всекримському )
конкурсі учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя». Напрямок: декламування.
3. Участь у флешмобі до Дня української писемності та мови (Декламування власного вірша)
4. Участь у міському конкурсі малюнків «Безпечні новорічні свята, 2024»
5. Участь у міському конкурсі малюнків «Чисте місто очима дітей»
6. Участь учнів у ХІХ Всеукраїнських інтернет- олімпіадах «На Урок» з
математики, української мови, літературного читання, ЯДС.
7. Участь у Всеукраїнському конкурсі «Захисники та захисниці України» від проєкту «На Урок»
8. Участь в інтенсиві «Наш друг – дорожній рух»
9. Участь у ІV Міжнародному уроці доброти «Щаслива лапа»
10. Участь у Всеукраїнській дистанційній олімпіаді «Вдалий старт»
У кожному з перелічених номінацій маємо як лауреатів, иак і переможців.
Рибальченко Анна посіла І місце у ІІІ Міжнародному багатожанровому
конкурсі мистецтв «НА КРИЛАХ МИСТЕЦТВА». Номінація: Жанр акторської творчості. Створення поетичних творів. 2 вікова категорія. Назва номеру: Вірш «Рідна мова»
Бердута Аяна посіла у ІІІ місце у Всеукраїнському конкурсі дитячо-юнацької творчості «Чарівна осінь» (освітній портал «Алаба»)
ІV Відкритий марафон з української мови за підтримки Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» за сприяння Асоціації інноваційної та цифрової компанії «UBOS.tech». (Проходив у чотири етапи). Результати марафону:
І місце Молчанов Андрій
ІІ місце Бердута Аяна
Учні 3-В класу взяли участь у Всеукраїнському багатожанровому
патріотичному конкурсі «Нащадки Кобзаря», Супрун Маргарита отримала почесну грамоту.
Вознікова Софія учениця 3-В класу посіла І місце в міському літературному конкурсу серед дітей та молоді «Герої нашого часу».
Бердута Аяна посіла І місце у Всеукраїнському двотуровому конкурсі образотворчого мистецтва «Патріотична палітра»
Рябко Максім учень 1-В класу посів ІІІ місце в міському літературному конкурсу серед дітей та молоді «Герої нашого часу».
Учні перших класів взяли участь та отримали подяки за участь у встановленні Національного рекорду під час проведення Національної руханки в вишиванках до Міжнародного дня вишиванки.
Казанцева Марія учениця 3-Б класу нагороджена дипломом ІІ ступеня у IV Міжнародному (Х Всеукраїнському, ХХ Всекримському ) конкурсі учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя». Напрямок: декламування.
Усі вчителі початкових класів разом з учнями і батьками активно беруть участь у допомозі ЗСУ. Під час проведення акції “Допоможи Українській армії” бійцям було зібрано та передано продукти харчування, малюнки, ліки та теплий одяг.
Та головне, до чого прагнуть вчителі початкових класів, - це здружити школярів між собою та зробити шкільне життя дітей цікавим і захоплюючим. Професійна спільнота вчителів початкових класів дбає про те, щоб школа була - школою радості для учня і школою творчості для вчителя.
Професійна спільнота вчителів початкових класів у 2023/2024 навчальному році продовжить працювати над проблемою «Формування компетентностей молодших школярів шляхом впровадження гуманної педагогіки».
У цілому роботу професійної спільноти вчителів початкових класів за 2023/2024 н.р. можна вважати задовільною.
На кафедрі математики та фізики працює 6 учителів: спеціаліст І категорії Ставицька С.М., спеціаліст І категорії Шишкіна В. П., спеціаліст І категорії Головня Л.П., спеціаліст І категорії Яковлєва Л.М., спеціаліст І категорії Стороженко І. М., спеціаліст вищої категорії, старший вчитель Пушкаренко С.М.
У 2023/2024 навчальному році професійна спільнота вчителів математики та фізики продовжила працювати над науково-методичною проблемою «Підвищення ефективності навчально-виховного процесу шляхом упровадження інноваційних освітніх технологій».
Учителі математики школи використовують готові програмні педагогічні засоби, власні презентації, електронні проекти, забезпечуючи мультимедійний супровід на уроках.
Були проведені засідання професійної спільноти, на яких учителі опрацювали нормативні документи Міністерства освіти і науки України, Управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації, про організацію дистанційного навчання, інклюзивного навчання, подолання освітніх втрат, організацію освітнього процесу в 5,6-х класах НУШ, вибір підручників для 7 класу НУШ, підготовки до НМТ.
Розглядали теоретичні питання. Ставицька С. М. виступала з питанням «Система оцінювання результатів навчальної діяльності», Стороженко І.М. « Використання сучасних освітніх технологій на уроках фізики з метою розвитку пізнавальної активності учнів», Головня Л. П. « Формування позитивної мотивації на уроках математики засобами інноваційних форм і методів навчання».
Учителі ПС були учасниками вебінару « НМТ-2024: поради від фахівців», «Єфективний урок: подолання освітніх втрат». Учителі Ставицька С.М., Головня Л. П., Яковлєва Л.П., Шишкіна В.П. - « Зміст і методика навчання з інтегрованих курсів /предметів математичної освітньої галузі при впровадженні державного стандарту базової середньої освіти (адаптаційний цикл). Стороженко І.М. , Ставицька С.М., Головня Л,П. - «Інклюзивна компетентність сучасного вчителя нової української школи» , « Інструменти виявлення та подолання навчальних втрат», Головня Л.П. - «Особливості реалізації вимог нового Державного стандарту базової середньої освіти в навчанні математики за підручником 7 класу».
Призерами ІІ етапу олімпіади з фізики стали Заброда Владислав(10-А, 3 місце), Карпенко Іван (9-В, 2 місце). Призери з математики: Логвиненко Поліна(6-А, 3 місце), Усков Олексій (8-А, 3 місце), Савченко Ірина (10-А, 1 місце).
Усі вчителі мають власні публікації методичних розробок, уроків, тощо.
Професійна спільнота вчителів української мови та літератури
складається із шести педагогів: Кравченко С.В. (педагогічний стаж 32 роки, перша категорія), Бугай Л.І. (педагогічний стаж 32 роки, вища категорія), Глушенко Н.М. (педагогічний стаж 16 років, перша категорія), Бондар Є.С. (педагогічний стаж 29 років, вища категорія), Завора В.А. (педагогічний стаж 11 років, друга категорія).
У 2023/2024 навчальному році професійна спільнота вчителів української мови та літератури працювала над науково-методичною
проблемою «Формування ключових і предметних компетентностей учнів
шляхом використання інноваційних форм організації пізнавальної діяльності в умовах НУШ». Робота була спрямована на розвиток творчого потенціалу вчителя й учнів шляхом упровадження педагогічних технологій та модернізації змісту освіти.
Були проведені засідання професійної спільноти, на яких розглядалися різні питання: складено план роботи на поточний навчальний рік, календарно-тематичне планування уроків, опрацьовано методичні рекомендації щодо викладання української мови та літератури у 2023/2024 навчальному році, детально вивчені вимоги до різних видів контролю, розроблено критерії оцінювання на основі методичних рекомендацій МОН, розглянуто рекомендації щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 5-6 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти, методичні рекомендації щодо заповнення сторінок класного журналу в 5-6 класах. Вивчено документи про алгоритм дій учителів щодо реалізації освітнього процесу (у форматі онлайн) за умов відсутності електроенергії. Було проаналізовано обрані модельні програми та на їх основі складено навчальні програми для 5-6 класів. Учителі систематично працювали з обдарованими дітьми, готуючи їх до учнівської олімпіади з української мови та літератури (б уло здійсненопідбір відповідної літератури для індивідуальної роботи з учнями, ознайомлено з новинками науково-популярної літератури, інтернет-новинками, проведено консультації з тестових завдань підвищеної складності, повторювався матеріал з теорії літератури). Велику увагу приділяли підготовці до НМТ з української мови. Учителі використовували комп’ютерні технології, освоювали нові освітні платформи та застосунки для організації дистанційного навчання в умовах карантину та воєнного стану: відеоматеріали з платформи ВШО, YoyTube, тестові завдання та презентації з освітніх проєктів «На урок»,
«Всеосвіта», «Прометеус», «EdEra».
Учителі в змішаному форматі проходили курси підвищення кваліфікації в СОІППО, Інституті модернізації змісту освіти МОН, у рамках проєкту «О.університет» (реалізованого ГС «Освіторія»), на платформах «Прометеус», «Всеосвіта», «EdEra», «Зрозуміло», брали участь у вебінарах освітніх проєктів «На урок», «Всеосвіта».
Протягом 2023/2024 навчального року вчителі взяли участь
- у тестуванні на рівень володіння української мовою (Національний фестиваль «Код нації»);
- у Відкритому марафоні з української мови (Олена Забудько.Інститут модернізації змісту освіти МОН);
- у Національних тижнях читання «Бути своїм», «Ріки незмінно течуть додому», організували проведення відкритого заходу «З книгою до Перемоги»;
- у Всеукраїнському конкурсі «Соняшник -учитель»;
- у Всеукраїнському конкурсі творчих робіт «Національно-патріотичне становлення молоді» з нагоди відзначення Дня Соборності України;
- у ІІІ Всеукраїнському конкурсі авторських віршів «Золоте перо- 2024»;
- у міському літературному конкурсі серед дітей та молоді на тему «Герої нашого часу»;
- у Всеукраїнському радіодиктанті національної єдності-2024 «Дороги України»;
- у літературно-мистецькому конкурсі «Проба пера»;
- організували літературні читання до 210-ї річниці з дня народження
Т.Шевченка; літературне свято «Тарас Шевченко – наш. Він для всіх століть…»;
- у ХХІІІ Всеукраїнському конкурсі учнівської творчості, присвяченому Шевченківським дням;
- залучили 108 учнів до участі у Всеукраїнських учнівських олімпіадах з української мови та літератури (освітній проєкт «На урок»).
Наші досягнення:
- учитель української мови та літератури Бугай Л.І. пройшла чергову атестацію й отримала вищу кваліфікаційну категорію;
- учитель української мови та літератури Завора В.А. взяла участь у Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2024» в номінації «Українська мова та література»;
- учителі української мови та літератури Бугай Л.І., Завора В.А. нагороджені грамотами Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації;
- учитель Бондар Є.С. підготувала ученицю 11-Б класу Коляду К. , яка стала призеркою IІ етапу літературного конкурсу «Проба пера» (ІІІ місце), призеркою міського літературного конкурсу серед дітей та молоді на тему «Герої нашого часу» (ІІ місце);
- учитель Бугай Л.І. підготувала учня 11-Б класу Переходу К. , який став призером міського літературного конкурсу серед дітей та молоді на тему «Герої нашого часу» (ІІІ місце);
- учениця 10-А класу Пуляк А. отримала сертифікат за участь у Всеукраїнському конкурсі творчих робіт «Національно-патріотичне становлення молоді» з нагоди відзначення Дня Соборності України (учитель Бугай Л.І.);
- учениця 9-А класу Остапенко А. – призерка ІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з української мови та літератури (ІІІ місце) (учитель Бугай Л.І.);
- учениця 10-Б класу Черкашина А. – призерка ІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з української мови та літератури (ІІІ місце) (учитель Бугай Л.І.);
- учень 11-Б класу Івченко Р. – призер ІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з української мови та літератури (ІІІ місце) (учитель Бугай Л.І.).
На засіданнях професійної спільноти вчителі ділилися досвідом подолання навчальних втрат на уроках української мови та літератури, отриманим під час проходження курсів від ГС «Освіторія». Учні 6-Б та 8-Б класів узяли участь у загальнодержавному моніторингу якості освіти на платформі ВШО (тестування, онлайн-формат).
У червні на підсумковому засіданні ПС вчителі визначили проблеми, над якими будуть працювати в наступному навчальному році: підвищення методичного та професійного рівня вчителів, оволодіння здобувачами освіти ключовими компетентностями, які передбачають їх особистісно соціальний та інтелектуальний розвиток у відповідності до нового Державного стандарту освіти, залучення учнів до участі в конкурсах та олімпіадах, підготовка випускників до НМТ з української мови, шляхи подолання освітніх втрат на уроках української мови та літератури.
На кафедрі зарубіжної літератури у 2023/2024 навчальному році працювали вчителі Четвертак Н. М.( спеціаліст вищої категорії), Рябухіна О. В. (спеціаліст вищої категорії), Бондар Є.С. (спеціаліст вищої категорії).
Протягом навчального року були проведені засідання професійної спільноти, на яких розглядалися такі питання: календарно - тематичне планування уроків із зарубіжної літератури; планування уроків відповідно до внесених змін до програм за новим державним стандартом освіти; рекомендації щодо організації змішаного навчання в умовах воєнного часу; вимоги до різних видів контролю (до оцінювання навчальних досягнень учнів, контрольних творів, видів контрольних робіт); методичні рекомендації щодо створення модельної програми, оцінювання та заповнення сторінок журналу з предмету зарубіжної літератури; рекомендації щодо організації інклюзивного навчання у 5- Б та 6-В класах; робота з обдарованими здобувачами освіти відносно планування занять (було зроблено підбір літератури для індивідуальної роботи).
У 2023/2024 навчальному році професійна спільнота учителів зарубіжної літератури працювала над проблемою «Урізноманітнення методів проведення уроків зарубіжної літератури під час змішаного навчання».
Учителі Четвертак Н.М., Рябухіна О. В., Бондар Є. С. з метою підвищення кваліфікації пройшли курси ПК через платформи «Prometheus», «EdEra», взяли участь у вебінарах на платформі «Всеосвіта», «На урок».
Усі вчителі мають власні опубліковані матеріали у каталозі «Відкритий урок: розробки, технології, досвід», на сайтах «Всім Освіта», «На урок», «Всеосвіта».
Бондаренко Поліна, учениця 9-Б класу, стала переможницею та отримала диплом III ступеню за участь у XIX Всеукраїнській інтернет - олімпіаді «На урок»;.
За період навчання на платформі Microsoft Tеams учителі професійної спільноти виконували програму з предмету зарубіжної літератури для досягнення учнями передбачених результатів навчання, використовуючи різноманітні презентації, відеоуроки та фільми, відповідні вправи до тем уроків, схеми.
Протягом 2023/2024 навчального року наполегливо та результативно працювали вчителі інформатики. До професійної спільноти входять учителі Шишкін В.О. (вища кваліфікаційна категорія, старший вчитель), Сокол І.Ю. (вища кваліфікаційна категорія), Сотнікова О.М. (вища кваліфікаційна категорія, старший вчитель).
Протягом 2023/2024 навчального року були проведені засідання професійної спільноти, на яких розглядалися питання календарно-тематичного планування уроків із інформатики; вивчалися нормативні документи щодо вимог до різних видів контролю (до оцінювання навчальних досягнень учнів); опрацьовувалися методичні рекомендації щодо викладання даного предмету; обговорювалася робота з обдарованими дітьми відносно планування занять (було зроблено підбір літератури для індивідуальної роботи); проводився огляд новинок методичної літератури, опрацьовувалися питання щодо впровадження новітніх технологій у практику викладання інформатики.
Усі вчителі мають власні публікації розробок уроків. За період дистанційного навчання на платформі Microsoft Tеams учителі виконували програму для досягнення учнями передбачених результатів навчання. Перед початком роботи педагоги створювали онлайн – конференцію, обговорювали форми співпраці, організаційні питання, координували роботу всіх у зручному форматі. Педагогічна спільнота вчителів співпрацювала з усіма учасниками освітнього процесу, використовуючи різноманітні презентації, відеоуроки та фільми, відповідні вправи до тем уроків, схеми. Складністю дистанційного навчання є стимулювання учнів до роботи, можливість діалогу, технічні проблеми. За період дистанційного навчання на платформі Microsoft Tеams професійною спільнотою вчителів інформатики на онлайн – конференціях обговорювались питання оцінювання результатів навчання, формувальне оцінювання, особливості роботи з учнями з ООП.
Протягом 2023/2024 навчального року вчителі історії та громадянської освіти працювали наполегливо та результативно. До професійної спільноти входять учителі Жадан В.В. ( вища категорія), Черниш Ю.І. ( І категорія).
У 2023/2024 навчальному році були проведені засідання професійних спільнот, на яких розглядалися питання календарно-тематичного планування уроків із історії «основ правознавства» та «громадянської освіти»;вивчалися нормативні документи щодо вимог до різних видів контролю ( до оцінювання навчальних досягнень учнів); опрацьовувалися методичні рекомендації щодо викладання даного предмету; обговорювалася робота з обдарованими дітьми відносно планування занять (було зроблено підбір літератури для індивідуальної роботи); проводився огляд новинок методичної літератури, опрацьовувалися питання щодо впровадження новітніх технологій у практику викладання історії та предметів гуманітарного циклу.
У 2023/2024 навчальному році педагогічна спільнота вчителів історії та предметів гуманітарного циклу працювала над проблемою «Формування об’єктивного світогляду на основі історичних знань».
Учителі спільноти з метою підвищення кваліфікації пройшли курси «Демократизація та партнерство закладу освіти в умовах Нової Української школи» , «Особливості вивчення інтегрованих курсів громадянської та історичної освітньої галузі у 6 класі ЗЗСО за державним стандартом базової середньої освітив умовах ах реалізації концепції «Нова українська школа»»; «Інструменти виявлення та подолання навчальних втрат» при Державній освітній установі «Навчально -методичний центр з питань якості освіти» при управлінні Держаної служби якості освіти у сумській області; «Медіограмотність: як не піддатися маніпуляціям»; взяли участь у вебінарах, онлайн – зустрічах та консультаціях КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників Охтирської міської ради».
За період дистанційного навчання на платформі Microsoft Tеams учителі виконували програму для досягнення учнями передбачених результатів навчання. Перед початком роботи педагоги створювали онлайн – конференцію, обговорювали форми співпраці, організаційні питання, координували роботу всіх у зручному форматі. Педагогічна спільнота вчителів співпрацювала з усіма учасниками освітнього процесу, використовуючи різноманітні презентації, відеоуроки та фільми, відповідні вправи до тем уроків, схеми.
Показником роботи професійної спільноти є результативна участь учнів школи у другому етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з історії:
- Усков Олесій – ІІІ місце – 8-А клас;
- Мачок Назар – ІІ місце – 9- А клас;
- Пуляк Анастасія – ІІ місце – 10- А клас;
- Івченко Ростислав – ІІ місце – 11- Б клас.
Методична проблема, над якою працює локація професійної спільноти природничих наук - «Підвищення якості знань учнів і створення мотивації успіху на основі впровадження в навчально – виховний процес нових інноваційних технологій». Роботу вчителів кафедри природничих наук спрямовано на реалізацію творчої діяльності членів кафедри, на всебічний розвиток юної особистості, формування базових компетенцій педагога, використання його потенційних творчих можливостей, інноваційної діяльності та виконання таких завдань:
- підвищення якості знань учнів з базових предметів навчального плану;
- залучення обдарованих дітей до науково-дослідницької діяльності;
- підвищення теоретичної, науково-методичної та професійної підготовки;
- підвищення рівня профілактично-консультативної роботи серед учнівського колективу, батьківської громади, створення умов для реалізації відповідних програм щодо розвитку особистості учня, враховуючи соціальний запит та особисту зацікавленість учнів, батьків, педагогів;
- підвищення рівня позаурочної роботи з навчальних предметів;
- продовження роботи щодо забезпечення охорони та зміцнення здоров’я учнів;
- забезпечення психологічної підтримки загальношкільних методичних заходів;
До складу професійної спільноти входить 6 вчителів. З них спеціаліст другої кваліфікаційної категорії - 3 (Панова І.М.,Дудченко Ю. В.. Пасюга А. В.), спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії - 3 , звання «старший учитель» мають Коновалова І.В., Дашутіна Л.І., Пінчук В.В. У 2023/2024 н.р. Пасюга А. В. пройшла чергову атестацію та підвищила свою кваліфікаційну категорію до спеціаліст першої кваліфікаційної категорії. Також чергову атестацію пройшла Панова І. М., яка підтвердила свою кваліфікаційну категорію: спеціаліст другої кваліфікаційної категорії.
Протягом року на засіданнях методичної ради обговорювалися такі питання:
- підсумки роботи методичної ради в 2022/2023 н.р. та основні напрямки роботи у 2023/2024 н.р.;
- самоосвітня діяльність вчителя, як засіб удосконалення професійної компетентності.
- про участь у Всеукраїнських учнівських олімпіадах, онлайн – олімпіадах, змаганнях;
- про особливості компетентнісно орієнтованого уроку у середніх та старших класах;
- організація змішаного навчання учнів у період воєнного стану;
- про результати організації і проведення методичної роботи з членами кафедри;
- компетентність як основа успіху і самовдосконалення учня та вчителя;
Обговорювали модельні навчальні програми для 6 класів НУШ. Вчителі нашої локації ухвалили працювати за програмою « Пізнаємо природу»( інтегрований курс) 5-6 класи Коршевнюк Т. В
З 11.09.2023 по 15.09.2023 р. та з 23.10. 2023 по 27. 10 2023 р. Панова І. М. пройшла курси ПК за спеціальністю вчитель ( викладач) географії, економіки, предмета « Рідний край» ( СОІППО ) за що отримала серфифікат.
Пасюга А. В. опанувала курс «Небайдужі: базові емоційні потреби та соціальна вхаємодія» на платформі Prometeus.
З 14.11 2023 по 15. 11. 2023 р. Пасюга А. В. пройшла курси ПК за освітньою програмою « Зміст і методика навчання з інтегрованих курсів/предметів соціальної і здоров`язбережувальної освітньої галузі при впровадженні державного стандарту базової середньої освіти» та досягнула результатів: знання критеріїв якісної навчальної програми та алгоритму створення системного календарного плану вчителя; уміння використання інноваційних освітніх методик та здоров`язбережувальних технологій у моделі змішаного навчання.
З 17. 10 2023 по 19.10. 2023 вчителі: Коновалова І. В, Пінчук В. В., Дашутіна Л. І., Пасюга А. В пройшли курси ПК « Інструменти виявлення навчальних втрат». Де їх познайомили з навчальними втратами, навчальними розривами та навчальними прогалинами. Пояснили від чого залежать освітні втрати, як їх можна діагностувати та які є принципи подолання навчальних втрат.
З 13.11. 2023 по 14.11. 2023 р. Панова І. М. пройшла курси ПК за освітньою програмою « Зміст і методика навчання з інтегрованих курсів/предметів природничої освітньої галузі при впровадженні державного стандарту та базової середньої освіти ( адаптаційний цикл)» та досягнула результатів: знання сутності Концепції НУШ; модельної навчальної програми та навчальної програми вчителя; уміння організовувати освітній процес в умовах змішаного навчання; проектувати навчальні заняття. З 29.11. 2023 по 30. 11. 2023 за тим самим напрямком пройшла курси ПК Дашутіна Л. І.
19. 11. 2023 відбувся ІІ тур Всеукраїнських учнівських олімпіад з біології. Маємо такі результати:
учениця 8 – А класу Танащук А. ( ІV місце) та учень 9 – Б класу Драло І. ( VI місце).
17. 12. 2023 відбувся ІІ тур Всеукраїнських учнівських олімпіад з хімії. Учень 7 – А класу Кохтенко Д. ( ІІ місце).
14 учнів 6 - 11 класів брали участь в онлайн – олімпіадах з географії на освітній платформі «На Урок» та отримали дипломи:
Учениця 11 – Б класу Могилко А. взяла участь в онлайн – олімпіаді з біології на освітній платформі « На урок» та набрала 84 бали зі 100.
З 04. 12. 2023 по 06.12. 2023 Коновалова І. В., Пінчук А. В. підвищили кваліфікацію у СОІППО на курсах «Інклюзивна компетентність сучасного вчителя нової української школи».
Протягом березня учителі спільноти були учасниками методичних заходів для педагогічних працівників на базі СОІППО: методичний порадник « Підготовка учнів закладів загальної середньої освіти до НМТ – 2024 з біології»; методичний порадник « Організація дослідницької діяльності учнів під час вивчення інтегрованих курсів природничої освітньої галузі на адаптаційному циклі навчання»; вебінар для вчителів інтегрованого курсу « Здоров’я, безпека, добробут».
Протягом травня вчитель Пасюга А. В. серед учнів 7 – 8 класів для формування пізнавального інтересу на уроках біології проводила конкурс дитячої творчості « Зоологічна галерея». Діти презентували свої роботи у вигляді колажів, малюнків, лепбуків та презентацій. В них висвітлювали різні форми поведінки тварин та їх прояви. Аналізували значення поведінкових реакцій та пристосувальне значення у житті тварин. Учні 11 класів ( Коновалова І. В.) виконували проект «За чисте довкілля». У своїх роботах діти оцінювали екологічний стан різних регіонів України, аналізували вплив діяльності людини на різні компоненти навколишнього середовища (ґрунти, повітря, воду, та т. п.), наводили приклади, як цю проблему вирішують в інших країнах ( хто навчався за кордоном), намагалися знайти шляхи розв’язання екологічних проблем. Вчитель хімії Пінчук В. В. провела у 7 класах позакласний захід « Без води і ні туди, і ні сюди». Під час якого учні розвивали і закріплювали знання про склад води, властивості, застосування, значення води. Виховували в собі наукові погляди на розвиток природи, на збереження ресурсів, почуття любові до природи, причетності до охорони навколишнього середовища, зокрема – води.
Для більш якісної підготовки та проведення навчальних занять в умовах змішаного навчання протягом року всі вчителі спільноти користувалися матеріалами різних платформ ( рубрика «Куферок» на сайті СОІППО, «На Урок», «Всеосвіта», Mozaik та інші).
Усі вчителі спільноти мають власні публікації за 2023/2024 н. р.
У 2023/2024 навчальному році всі вчителі професійної спільноти вчителів трудового навчання, музичного та образотворчого мистецтва працювали згідно плану школи, плану професійної спільноти, календарних планів. Професійна спільнота вчителів трудового навчання, музичного та образотворчого мистецтва у 2023/2024 навчальному році, з метою підвищення ефективності та результативності роботи вчителів щодо забезпечення формування та розвитку ключових міжпредметних та предметних компетентностей учнів та розвитку їх індивідуальних здібностей і нахилів продовжувала працювати над науково-методичною проблемою «Роль особистості вчителя в активізації творчого розвитку учнів на уроках художньо-естетичного циклу».
До складу професійної спільноти входить 5 вчителів: Івах Т. М., (учитель образотворчого мистецтва, вища кваліфікаційна категорія, старший вчитель), Середенко Л.В., (учитель музичного мистецтва та мистецтва, вища кваліфікаційна категорія, старший вчитель), Мовчан А.А., (учитель музичного мистецтва та мистецтва, друга кваліфікаційна категорія) Момот Н.А., (учитель трудового навчання та технологій, перша кваліфікаційна категорія), Попов В.Є., (учитель трудового навчання та технологій, друга кваліфікаційна категорія).
Методи роботи з учнями на уроках добирали відповідно до навчального матеріалу, віку дітей та їхніх інтересів. Перевагу надавали проблемним, пошуковим, творчим методам роботи. В умовах війни бесіда або діалог кращі за інструкції чи розповіді, а творче завдання — за вправи.
Ефективним шляхом підвищення професійної майстерності вчителя є участь у різноманітних методичних заходах. Серед найпоширеніших форм методичної роботи, де брали участь, це: співбесіди, консультації на актуальні теми, огляди новинок методичної літератури, майстер-класи, методичні оперативки.
Усі вчителі професійної спільноти пройшли курси підвищення кваліфікації «Особливості вивчення навчальних предметів в умовах реалізації концепції «Нова українська школа» при СОІППО та отримали відповідні сертифікати.
Під час засідань професійної спільноти були підготовлені і обговорені доповіді вчителів з питань методики викладання предметів: трудового навчання, технологій, образотворчого та музичного мистецтва та мистецтва в умовах дистанційного навчання та в умовах воєнного стану; підвищення кваліфікації вчителів; розглядалися нормативно правові документи щодо організації навчально-виховного процесу в закладах освіти в умовах воєнного стану.
Кафедра фізичної культури налічує 4 педагога: Лапоног О.В. (вища кваліфікаційна категорія, старший вчитель), Листопадов С.Г.( вища кваліфікаційна категорія), Скотніков Р.В. (перша кваліфікаційна категорія), Гетьман Є.О. (друга кваліфікаційна категорія). За період 2023/2024 н.р. учителями проведені змагання, приурочені до Дня фізичної культури та спорту, учні взяли участь у Всеукраїнських змаганнях «Пліч-о-пліч» та посіли І та ІІ місця, взяли участь у змаганнях «Cool games» та посіли ІІ місце.
Упродовж 2023/2024 навчального року професійна спільнота асистентів вчителів інклюзивних класів працювала над реалізацією проблеми «Впровадження сучасних методик і технологій розвиваючого навчання та виховання учнів з особливими освітніми потребами, формування освіченої, творчої, розвиненої особистості в умовах Нової української школи».
На засіданнях професійної спільноти розглядалось багато нагальних питань, зокрема, опрацювання нормативної бази, методичних рекомендацій щодо організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти, ведення ділової документації, розроблення та реалізації програми індивідуального розвитку, навчання дітей з ООП в умовах воєнного стану та інші.
У 2023/2024 навчальному році було проведено 5 засідань ПС асистентів вчителів інклюзивних класів.
Кожен член професійної спільноти брав активну участь у засіданнях: готували виступи, брали участь у обговоренні, готували практичні заняття.
На засіданнях розглядались актуальні питання де заслуховували асистентів вчителів з доповідями, а саме: Тараскіну Л.В. про «Розвиток творчих здібностей учнів», «Сутність процесів адаптації та модефікації для ефективності навчання учнів з особливими освітніми потребами», «Нестандартні форми роботи з дітьми з особливими освітніми потребами», Гузенко А.С. про «Формування та розвиток читацьких навичок у дітей з особливими освітніми потребами», «Формування навичок самостійної роботи учнів з особливими освітніми потребами», «Особливості побудови уроку спільного викладання в інклюзивному класі», Матвійчук М.В. про «Створення портфоліо для дітей з особливими освітніми потребами», «Форми та методи подання освітнього матеріалу в умовах інклюзивного навчання», «Роботу з батьками в процесі інклюзивного навчання».
Асистенти вчителів тісно співпрацювали з фахівцями КУ інклюзивно – ресурсного центру: проводили спільні засідання, тренінгові навчання. Брали участь у онлайн-семінарах для асистентів вчителів : «ІПР : її складові та етапи створення»; «Дитина із затримкою психичного розвитку в інклюзивному класі».
Асистент вчителя Матвійчук М.В опублікувала авторські розробки :
«Інтерактивні вправи у навчанні дітей з особливими освітніми потребами з інтелектуальними порушеннями» ( з досвіду роботи асистента вчителя, 6 клас НУШ): розробка. Всеосвіта. 2024, «Основні завдання та форми ефективної співпраці команди психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП в інклюзивному класі»: презентація. На Урок. 2024.
Члени ПС асистентів вчителів брали активну участь в онлайн-конференціях, вебінарах, тренінгах, де розглядалися важливі питання впровадження інклюзивного навчання в ЗЗСО.
Самоосвітня діяльність асистентів вчителів протягом навчального року має широкий спектр: Тараскіна Л.В.- Онлайн – курс «Створення патріотичної атмосфери в класі: ідеї та практики для волонтерської роботи під час воєнного стану»; Онлайн – курс «Безпека в інтернеті під час війни: практичний курс»; Онлайн – курс «Інформаційна гігієна під час війни»; «Онлайн – курс «Критичне мислення для освітян»; Курси СОІППО « Інклюзивна компетентність сучасного вчителя нової української школи»; Курси СОІППО « Діяльнісний підхід у початковій школі в реаліях сьогодення»; Матвійчук М.В.- Курси СОІППО «Методи взаємодії з дітьми з ООП різних рівні підтримки»; Онлайн – курс «Школа стійкості»; Онлайн – курс «Сміливі навчати»; Онлайн – курс «Цифровий учитель»; Онлайн – курс «Фінансова грамотність для освітян»; Гузенко А.С.- Курси СОІППО « Діяльнісний підхід у початковій школі в реаліях сьогодення» «Впровадження інновацій в школах».
Аналіз проведеної роботи свідчить, що методична робота професійної спільноти асистентів учителів протягом навчального року здійснювалася цілеспрямовано і була направлена на запровадження в практику нових освітніх технологій для роботи з дітьми з ООП.
Протягом навчального року здійснювалась контрольно-аналітична діяльність за навчально-виховним процесом: адміністрація школи регулярно відвідувала уроки вчителів-предметників, проводилися індивідуальні консультації з учителями, перевірялися календарно-тематичні плани, вибірково – поурочні плани, робочі зошити учнів з математики, української мови, зошити для практичних, лабораторних робіт з природничих дисциплін, систематично перевірялись класні журнали. За наслідками внутрішкільного контролю надано рекомендації учителям-предметникам, учням та їх батькам щодо поліпшення організації навчально-виховного процесу. Питання, хід та результати контрольно-аналітичної діяльності систематично обговорювались на засіданнях педагогічної ради, нарадах при директорі, засіданнях професійних спільнот, наслідки узагальнені в наказах.
Згідно з річним планом роботи школи на 2023/2024 навчальний рік, одним з пріоритетних завдань педагогічного колективу стало виявлення, навчання та розвиток обдарованих дітей. У рамках реалізації цього завдання керівниками професійних спільнот та класними керівниками створені класні банки даних обдарованих дітей та поновлено шкільний банк даних обдарованих дітей. У школі створювались належні умови для реалізації творчих здібностей учнів, але у зв’язку з введенням воєнного стану, спричиненим нападом російської федерації на Україну, деякі предметні олімпіади, як і окремі конкурси, були відмінені або проводилися он-лайн.
Значна увага протягом року приділялася питанню виховання учнівської молоді. Заступником директора з виховної роботи Середенко Л.В. було розроблено план виховних заходів на рік, де були враховані усі шкільні традиційні свята, міські конкурси, фестивалі, виставки, спортивні змагання.
Належна увага приділялась роботі з батьками. Це батьківські збори, зустрічі, онлайн-конференції, робота загальношкільного батьківського комітету, участь батьків у роботі школи, святах, організації та проведенні заходів, конкурсів.
Отже, підсумовуючи вищезазначене, слід визначити, що методична робота у 2023/2024 н.р. проводилася на належному рівні.
Робота з обдарованими дітьми
Згідно з річним планом роботи школи на 2023/2024 навчальний рік, одним з пріоритетних завдань педагогічного колективу стало виявлення, навчання та розвиток обдарованих дітей. У рамках реалізації цього завдання класними керівниками створені класні банки даних обдарованих дітей та поновлено шкільний банк даних обдарованих дітей. У школі створювались належні умови для реалізації творчих здібностей учнів, та у зв’язку з введенням військового стану, спричиненим нападом російської федерації на Україну, окремі конкурси були відмінені або проводилися он-лайн. Але маємо досягнення. (Додаток 1)
Учні нашого навчального закладу протягом навчального року брали участь у міських, обласних, Всеукраїнських та міжнародних учнівських конкурсах та змаганнях
№№ з/п |
Назва конкурсу |
Кількість учасників |
1 |
Міжнародний математичний конкурс «Кенгуру» |
- |
2 |
Міжнародний учнівський конкурс юних істориків «Лелека» |
- |
3 |
Міжнародний конкурс з інформатики та комп’ютерної вправності «Бобер» |
- |
4 |
Всеукраїнська українознавча гра «Соняшник» |
- |
5 |
Міжнародний конкурс «Sunflower» |
3 |
6 |
Літературно-мистецький конкурс «Я гордий тим, що українець зроду!» |
4 |
7 |
Літературно-мистецький конкурс «Проба пера» |
3 |
8 |
Всеукраїнський конкурс учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!» |
6 |
9 |
Всеукраїнські учнівські Інтернет-олімпіади |
266 |
10 |
Програма обміну майбутніх лідерів (FLEX) |
2 |
Загальна кількість учасників |
284 |
Педагогічні працівники та адміністрація школи проводили моніторингові дослідження у навчальній та виховній роботі. Основою роботи з обдарованими дітьми у нашій школі стало реальне знання їхніх потенційних можливостей, прогнозування потреб і моделей розвитку особистості, створення чіткої системи роботи з названою категорією учнів, здійснення пошуку, відбору, творчого розвитку обдарованої, талановитої учнівської молоді в галузі науки, культури, мистецтва, спорту, створено сприятливі умови для реалізації потенціальних можливостей дітей.
Проаналізувавши роботу з обдарованими учнями, можна зробити висновок, що робота з обдарованими дітьми проводилась у школі на достатньому рівні.
Орієнтація на потреби учня
У 2023/2024 н.р. в закладі була можливість будувати власну освітню траєкторію дітям з особливими освітніми потребами.
Здобувачі освіти мали право на отримання додаткових індивідуальних та/або групових консультацій та/або занять з навчальних предметів.
Організація інклюзивного навчання та зарахування учнів з ООП до закладу відбувалося відповідно до чинного законодавства. У школі наявні законодавчі акти, нормативно-правові документи, що регламентують упровадження інклюзивного навчання в закладі, створений банк даних дітей з особливими освітніми потребами.
У 2023/2024 навчальному році продовжено навчання у 3 класах з інклюзивною формою навчання (4 учні).
Особистісно орієнтоване спрямування освітнього процесу для таких дітей забезпечується шляхом створення для кожного учня індивідуальної програми розвитку, адаптації або модифікації навчального матеріалу асистентом вчителя, забезпечення учня спеціальними засобами корекції психофізичного розвитку.
Необхідними умовами якісного інклюзивного навчання є:
- визначення особливих освітніх потреб дитини;
- підвищення кваліфікації педагогічних працівників;
- створення інклюзивного освітнього простору;
- надання освітніх, психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг;
- забезпечення учнів спеціальними засобами корекції психофізичного розвитку;
- здійснення психолого-педагогічного супроводу дитини протягом усього періоду навчання із обов'язковим залученням батьків до освітнього процесу.
Діти з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах, забезпечуються безкоштовним гарячим харчуванням. На веб-сайті закладу розміщено методичні рекомендації для вчителів, поради та рекомендації для батьків щодо навчання і виховання дітей з особливими освітніми потребами. Школа співпрацює з комунальною установою «Інклюзивно-ресурсний центр» Охтирської міської ради.
Відповідно до Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 12.01.2016 № 8, висновку ІРЦ , довідки ЛКК , заяви батьків учня організовано індивідуальну форму навчання (педагогічний патронаж) для 1-го учнів 5-го класу.
Підсумки виховної роботи
На виконання Закону України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», відповідно до Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, яка схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 № 988-р, наказу МОН від 06.06.2022 № 527 «Про деякі питання національно-патріотичного виховання в закладах освіти України та визнання таким, що втратив чинність, наказу МОН України від 16.06.2015 № 641», листа МОН України від 24.08.2023 № 1/12702-23 «Щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2023-2024 н.р.», відповідно до плану роботи школи на 2023/2024 навчальний рік, був проаналізований стан виховної роботи.
Діяльність педагогічного колективу була спрямована на виховання гуманіста, патріота, громадянина України, реалізацію завдань Концепції національно-патріотичного виховання молоді, заходів щодо профілактики дитячої безпритульності і бездоглядності, «Комплексного плану практичних заходів з питань протидії незаконному обігу наркотиків» тощо і здійснювалася за напрямками:
- громадянське виховання;
- родинно-сімейне виховання;
- військово-патріотичне виховання;
- моральне виховання;
- екологічне виховання;
- трудове виховання;
- художньо-естетичне виховання;
- формування здорового способу життя;
- превентивне виховання;
- сприяння творчому розвитку особистості
Реалізація всіх напрямків виховної роботи здійснювалась через заходи, які були передбачені річним планом роботи школи і враховували особливості та виклики сьогодення.
Основне місце у роботі приділялось національно-патріотичному вихованню. Метою усіх проведених заходів було становлення самодостатнього громадянина-патріота України, гуманіста і демократа, готового до виконання громадянських і конституційних обов’язків, до успадкування духовних і культурних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємин, формування активної громадянської позиції, утвердження національної ідентичності громадян на основі духовно моральних цінностей українського народу, національної самобутності.
З метою вшанування вічної світлої пам’яті жертв страшних подій лютого 2014 року в Україні, патріотичного виховання молоді, глибокого усвідомлення причин та наслідків трагічних сторінок історії у закладі організовувались тематичні заходи: часи-реквієми, тематичні книжкові виставки, лінійки, зустрічі з воїнами, класні години тощо. У знак скорботи хвилиною мовчання школярі вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні. Проведення таких заходів дає змогу кожному підлітку усвідомити на скільки страшними були події того часу, збагатити свої знання про ті буремні дні, про Євромайдан та його причини, про Героїв Небесної Сотні.
20 січня в Україні відзначають День пам’яті захисників Донецького аеропорту. В закладі вчителі та учні вшанували пам’ять захисників, які тримали оборону Донецького аеропорту з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року. Класні керівники провели для учнів години спілкування «Кіборги вистояли!».
До відзначення Міжнародного дня рідної мови(21.02) долучилася вся шкільна родина закладу. У стінах школи проводилися квести, вікторини "Цікаві факти про рідну мову", конкурси читців «Тарасові думки будуть жити віки», ярмарки крилатих висловів «Народ скаже, як зав’яже», інформаційні хвилинки "Шануймо рідну мову". За участі учнів та учениць закладу в шкільній бібліотеці була створена виставка збірок відомих українських митців, які у свій час боролися за рідну мову.
24 лютого з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу здобувачі освіти 9-11 класів долучились до виховного заходу «Знаковий рубіж – річниця повномасштабного вторгнення в Україну». Вшановуючи Героїв Небесної Сотні, лідери учнівського самоврядування організували акцію «Стрічка пам’яті».
З 16 до 24 березня 2024 року учні закладу взяли участь у Всеукраїнській інформаційно-просвітницькій тематичній акції «Національний тиждень читання, мета якої – консолідувати українське суспільство навколо читання як життєвої стратегії. Діти пригадали факти з життя улюблених поетів, працювали з вікторинами, створювали ментальну карту.
До дня кримського спротиву російській окупації у бібліотеці була викладена тематична книжкова поличка «Крим-це Україна». Проведені виховні години за темою «Крим – територія України», перегляд відеопрезентації «Історія українського Криму», перегляд та обговорення відеоролику «Повзуча анексія Криму: від 1991 до 2014 р.».
З метою гідного вшанування подвигу учасників ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС, у закладі відбулися заходи до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Класними керівниками проведені тематичні виховні години, виставка малюнків та плакатів.
22 квітня учні початкової школи разом зі своїми вчителями долучилися до святкування Всесвітнього дня Землі. Зокрема, було проведено урок-мандрівку планетою Земля, виховну бесіду «Бережімо рідну Землю!», урок до Дня Землі «Охорона тварин», годину спілкування «Земля – наш спільний дім!», вікторину до Всесвітнього дня землі, конкурс малюнків-плакатів «Бережи природу!», виставку учнівських робіт «Тобі, моя Земле…». А ще учні початкових класів презентували міні-проект «Моя обіцянка Землі» та колективні творчі роботи «Ми любимо свою планету!»; створювали аплікації на тему «Буду я природі вірним другом…», грали у цікаву та захоплюючу гру «Добрі вчинки – для планети», переглядали пізнавальні відеоролики «Земля – наш рідний дім, нам жити в нім…». Проведені заходи зацікавили дітей, сприяли поглибленню екологічних знань, розвитку творчої уяви, спонукали учнів до розуміння необхідності дбайливого ставлення до природи, відчуття власної відповідальності за збереження навколишнього середовища.
Учні закладу брали участь у заході з переробки пластикових кришечок, який був проведений Громадською організацією «Еко-місто» на базі Охтирського молодіжного центру.
До Всесвітнього дня «Руху заради здоров’я» учні 5-11 класів разом з вчителями взяли участь у Всеукраїнській національно-патріотичній онлайн-руханці. Мета заходу - привернення уваги українців до фізичної активності та наголошення на важливості фізичного здоров’я.
До Дня пам’яті та примирення, Дня пам’яті жертв Другої світової війни у закладі було організовано флешмоб «Червоні маки пам’яті». Проведено тематичні години спілкування, уроки пам’яті: «Ми пам’ятаємо своїх героїв», «Народу мир потрібен, як вода…», «Пам`ять заради майбутнього», «Пам`ятаємо, перемагаємо», під час яких учні поглибили знання про героїчне минуле нашого народу, виховували почуття патріотизму, мужності, любові до Батьківщини, вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих у Другій світовій війні.
- травня пройшли заходи, присвячені святкуванню Дня Європи в Україні:
- гра – мандрівка “Подорож країнами Європи”. У ході заходу діти прослухали історичну довідку виникнення Євросоюзу, переглянули презентацію “10 фактів про Європу”.
- усний журнал “Україна – європейська держава”. Під час заходу учні обговорювали роль і місце України в Європі. Серед учнів 1- 4-х класів було проведено конкурс малюнків.
До Міжнародного Дня вишиванки заклад узяв участь у Національній руханці у вишиванках «Дякуємо ЗСУ». Цей захід став частиною міжнародного свята, яке покликане зберегти давні народні традиції та об’єднати українців у підтримці ЗСУ і незламного українського народу.
До Дня сім’ї, з метою формування у дітей ціннісного ставлення до сім’ї, родини, людей, виховання шанобливого ставлення до батьків, сімейних традицій, піклування про молодших і старших членів сім’ї, в закладі проходили різноманітні заходи. Діти створювали родовідні дерева, малювали своїх рідних на конкурс «Щаслива родина», створювали проекти «З родини йде життя дитини», «Моя дружня родина». Був проведений фотомоб «Така чудова українська мить…».
З метою формування у підростаючого покоління національної ідентичності, громадянської свідомості та національно-патріотичного світогляду учні закладу взяли участь у Всеукраїнському флешмобі учасників Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл»(Джура) «Мотивуй, надихай та дій».
4 червня, з метою вшанування памʼяті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії рф проти України, були проведені хвилина мовчання, флешмоб «Завʼяжи стрічку памʼяті на честь загиблих», класні години, уроки памʼяті «Україна – територія гідності і свободи», перегляд та обговорення фільму «Янголи світла».
На виконання Указу Президента України №143 від 16 березня 2022 року «Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України» педагоги закладу проводили щоденно о 9 годині 00 хвилин загальнонаціональну хвилину мовчання за співвітчизниками, загиблими внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.
З метою підтримки і стимулювання творчо обдарованих дітей, враховуючи військовий і безпековий стан, побажання батьків, учні частково залучалися до участі в міських, обласних та всеукраїнських конкурсах та акціях. Результатом роботи є:
- участь в конкурсі дитячої творчості «Подаруємо малятам безпечні новорічні свята»( 4-В клас, Бердута Аяна - ІІІ місце, молодша вікова група, 8-А клас Чут Ольга - І місце, середня вікова група).
- участь у VIII Всеукраїнської акції "Happy Мяу для Мурчика" та подарували знедоленим песикам та котикам частину своєї турботи, зібравши допомогу для цих чотирилапих. Заклад нагороджено Подякою за участь.
- участь у обласній акції «Підтримаємо Героїв»;
- участь у Всеукраїнському конкурсі творчих робіт «Національно-патріотичне становлення молоді» з нагоди відзначення Дня Соборності України (Пуляк Анастасія, учениця 10-А класу);
Усі матеріали висвітлені на офіційному сайті школи та на сторінці Фейсбук.
Найактивнішими учасниками виховних заходів різного рівню є учні : 1-А (Нічволодіна Н.М.), 1-Б (Одольська С.П.), 2-Б (Кужель С.П.), 3-В (Котелевець О.В.), 4-Б (Паламарчук В.В.), 4-В (Бугай Ю.В.), 5-А (Завора В.А.), 5-Б (Мовчан А.А.), 6-Б (Черниш Ю.І.), 8-А (Мачок М.О.), 9-В (Бондар Є.С.), 10-А (Бугай Л.І.).
Волонтерська організація «Гарячі серця» є одним із напрямків діяльності учнівського самоврядування Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 ім. Р.К. Рапія.
Діяльність учнів-волонтерів здійснюється на принципах добровільності, милосердя, ініціативи, справедливості.
На початку навчального року учні, вчителі, батьки закладу брали участь у благодійних акціях на підтримку ЗСУ: збирали солодощі, фрукти, воду, ліки, засоби гігієни та теплі речі, які були передані на фронт. Учні, батьки, педагоги, технічний персонал плели сітки для ЗСУ.
З ініціативи благодійної організації БФ «Сумщина – незламний форпост» надали допомогу у вигляді медичних препаратів та засобів гігієни (на суму 7000 грн.) для 117 бригади ТРО.
Учні, вчителі та батьки долучилися до ХІІ-ї Всеукраїнської благодійної акції «Солдат – захисник Батьківщини», яку організував Всеукраїнський благодійний фонд «Діти – наше майбутнє», зібравши кошти в сумі 1250 грн. на придбання товарів першої необхідності, теплих речей, ліків та смаколиків для наших воїнів. Підтримуємо ВСУ не лише речами, а й теплими словами, надсилаючи багато листів, малюнків, побажань.
Протягом ІІ семестру в закладі системно проводилася робота із запобігання та протидії булінгу, насиллю, дискримінації, реалізації питань дотримання принципів академічної доброчесності, адаптації учнів до освітнього процесу та психологічній підтримці усіх учасників освітнього процесу. Класними керівниками 1 – 11 класів проведено заходи правового та превентивного напрямку: виховні години та бесіди «Права свої знай та про правила й обов’язки не забувай», «Правила поведінки з незнайомцями на вулиці», «Світ без конфліктів» , «Україна та щасливе майбутнє без корупції» , «Наслідки шкідливих звичок для підлітків», «Булінг. Як захистити себе. Поради поліціянта», «Кібербулінг, або – агресія в інтернеті».
На сайті закладу наявний розділ «Булінг», у якому розміщено план заходів, порядок реагування на випадки булінгу (цькування), порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування), методичні матеріали, телефони гарячих ліній. Для учасників освітнього процесу проведені опитування, тренінги, заняття, організоване навчання на освітніх платформах, розроблені пам’ятки, рекомендації. Питання профілактики булінгу, кібербулінгу, дискримінації, насильства висвітлювалось на батьківських зборах. Класні керівники ознайомлювали батьків з актуальністю даної проблеми, надавали рекомендації у вихованні дітей, захисту особистих даних дітей у мережі Інтернет.
На сайті закладу та на сторінці у соціальній мережі поширювались посилання на ресурси, спрямовані на психологічну підтримку та навчання: «Як підтримати та заспокоїти дитину під час війни», «Фізична безпека дітей під час війни: правила поведінки в евакуації, на окупованих територіях і в зоні бойових дій» – офіційне джерело: сайт «Освітній омбудсмен України»; інформаційні матеріали «Психологічна турбота від Світлани Ройз» тощо.
З метою запобігання різним проявам насильства (у закладі та/або вдома) здійснювався аналіз причин відсутності здобувачів освіти на заняттях та вживалися відповідні заходи. Випадків невідвідування закладу через булінг зафіксовано не було. Для учнів, педагогів, батьків у закладі створені інформаційні куточки щодо проблеми попередження суїцидальної поведінки, насильства (булінгу) в учнівському середовищі і сім’ї, пропаганди здорового способу життя.
Під час організації освітнього процесу з використанням технологій змішаного навчання, запровадженням воєнного стану, безпека перебування вдома, поводження з вибухонебезпечними предметами, мінна безпека стали одним із найбільш важливих напрямів у роботі педагогічних працівників закладу із попередження дитячого травматизму та безпеки життєдіяльності. У цьому напрямі було проведено комплекс заходів, серед них: години спілкування, перегляд відеофільмів та презентацій, рольові ігри, тренінги, уроки-застереження.
У цьому році заклад взяв участь у Всеукраїнському проєкті «Клас безпеки», мета якого - створення умов для формування в учнів здоров’язбережувальних компетентностей, вивчення правил пожежної, мінної безпеки та цивільного захисту, ознайомлення з алгоритмом дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій, формування навичок надання домедичної допомоги.
За ініціативи громадської організації «Істок» заклад забезпечено меблями, дорожніми знаками, іграми, тренажерами та іншим обладнанням, яке допомагає зрозуміти правила безпеки в різних ситуаціях. У Класі безпеки проведено цикл бесід з учнями стосовно алгоритму дій у небезпечних ситуаціях, пов’язаних із військовим станом у країні: «Алгоритм дій під час сигналу «Повітряна тривога», «Правила поведінки в укритті», «Дії під час ракетних та артилерійських обстрілів», «Небезпечні ситуації. Їх види та дії при них», «Безпечне місце дома та біля будинку при повітряній тривозі», «Правила поведінки під час виявлення підозрілого об’єкта та вибухонебезпечного предмету».
З метою набуття практичних навичок з безпеки життєдіяльності учнів в період з 15.04 по 20.04.2024 р. в школі проведено Тиждень безпеки життєдіяльності. Мета заходу – дотримання правил безпечної поведінки учасниками освітнього процесу, формування вмінь прогнозувати небезпечні ситуації та знаходити правильні безпекові рішення, формування навичок обережної поведінки в надзвичайних ситуаціях та обачливого ставлення до свого здоров’я й життя та життя оточуючих, підняття рівня інформаційно-просвітницької роботи з питань безпечної життєдіяльності учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану.
У рамках Тижня класними керівниками в режимі змішаного навчання були проведені години спілкування з елементами практичних занять, вікторини, конкурси малюнків, розглянуті поради та алгоритм дій при надзвичайних ситуаціях, правила безпеки в умовах воєнного стану.
Педагогічний колектив закладу протягом 2023/2024 навчального року тісно співпрацював із Службою у справах дітей, сектором ювенальної превенції Охтирського відділу поліції з питань вирішення проблем відвідування занять окремими учнями, попередження правопорушень. На початку навчального року було складено план спільної роботи з поліцією.
На обліку в школі перебуває учень 9-А класу Винник-Крупчан Арсен, з яким систематично проводяться бесіди щодо відвідування учнем занять, виконання домашніх завдань, поведінки.
Важливим чинником є злагоджена співпраця усіх учасників освітнього процесу. Для батьків організовувались та проводились батьківські збори, зустрічі, працювали батьківські групи та чати, надавалась освітня допомога, проводилось консультування щодо освітнього процесу, залучались батьки до різних заходів та благодійних акцій. Налагоджено освітню роботу із батьками та законними представниками дітей з питань поширення серед учасників освітнього процесу інформаційно-роз’яснювальних матеріалів, телефонів гарячих ліній та контактів служб допомоги. В жорстоких реаліях воєнного стану в Україні перед нами стоїть важливе завдання – об’єднання зусиль на засадах взаєморозуміння, співробітництва щодо захисту прав та свобод, оволодіння дітьми універсальними цінностями та моделями поведінки, які складають основу світової культури. Тому актуальними у новому навчальному році залишаються напрями роботи:
- права дитини;
- національно-патріотичне виховання;
- протидія булінгу;
- запобігання та протидія торгівлі людьми;
- запобігання домашньому насильству;
- профілактика шкідливих звичок та девіантної поведінки;
- сприяння розвитку учнівського самоврядування;
Профілактична робота
На виконання законів України «Про охорону дитинства», «Про освіту», «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю», розпорядження від 12 жовтня 2011 р. № 1039 «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Концепції розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні»; листів МОН України: від 29.01.2019 №1/11-881 "Рекомендації для закладів освіти щодо застосувань норм Закону України щодо протидії булінгу", від 10.08.2022 № 1/9105-22 “Щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2022/2023 н. р.” та з метою формування в здобувачах освіти загальнолюдських цінностей, зокрема морально-етичних; виховання поваги до закону, відповідальності; вироблення в дітях імунітету до негативних впливів, профілактики асоціальних проявів у поведінці здобувачів освіти, надання їм допомоги і захисту в школі організована робота з профілактики правопорушень.
Для ефективної та результативної роботи щодо забезпечення у школі правового та превентивного виховання адміністрацією школи було видано ряд наказів, а саме:
«Про дотримання правил поведінки в умовах воєнного стану під час організації освітнього процесу» (№149-о/д від 31.08.23);
«Про організацію роботи з профілактики суїцидальних намірів в учнівському середовищі» (№175-о/д від 31.08.23);
«Про посилення роботи, спрямованої на попередження правопорушень серед здобувачів освіти закладу у 2023/2024 навчальному році» (№191-о/д від 05.09.2023);
«Про запобігання та протидії домашньому насильству» (№194 – о/д від 05.09.23);
«Про проведення Всеукраїнського тижня з протидії булінгу в школі» (№204-о/д від 20.09.23);
«Про підсумки проведення службового розслідування факту булінгу» (№209-о/д від 02.10.2023);
«Про підсумки вивчення стану роботи з попередження суїцидальної поведінки неповнолітніх» (№213-о/д від 02.10.2023);
«Про підсумки проведення у закладі Всеукраїнського тижня протидії булінгу» (№221-о/д від 02.10.2023);
«Про проведення службового розслідування факту булінгу» (№223-о/д від 05.10.2023);
«Про поведінку учнів на зимових канікулах» (№ 225 – о/д від 18.12.23);
«Про поновлення складу наркопосту та організації його роботи» (№164 – о/д від 31.08.23);
«Про заборону тютюнопаління та виконання заходів щодо профілактики вживання тютюнових виробів» (№169-о/д від 31.08.23);
«Про оновлення складу Ради профілактики, організація роботи щодо запобігання
правопорушенням, злочинності, бездоглядності, проявам булінгу серед учнів» (№ 163 о/д від 31.08.23);
«Про заходи щодо виявлення, реагування на випадки насильства, булінгу(цькування) і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами та затвердження плану заходів»
(№ 170 – о/д від 31.08.23);
«Про стан відвідування учнями навчальних занять» (№270 – о/д від 29.12.223);
«Про систему роботи класних керівників, учителів, сестри медичної з попередження дитячого травматизму, профілактики правопорушень і злочинності, наркоманії, СНІДу за І семестр 2023/2024 н.р.» (№271-о/д від 29.12.23);
«Про план заходів з попередження вчинення правопорушень дітьми та щодо них» (№73-о/д від 03.06.24).
Питання профілактики правопорушень серед неповнолітніх розглядалося на засіданнях педагогічної ради (04.06.24).
Важливу роль в організації профілактичної роботи здійснює нарада при директорові у складі директора школи, заступників директора з навчально-виховної роботи, виховної роботи, психологічної служби, педагога-організатора.
На нараді розглядаються різноманітні питання: ведення обліку відвідування учнями школи, взяття на облік неблагополучних сімей, закріплення за учнями, схильними до правопорушень, наставників з числа педагогів, проблеми працевлаштування випускників школи, робота ради профілактики правопорушень, організація батьківських зборів, проблеми правильного використання учнями вільного часу. Кожне з цих питань потребує клопіткої роботи протягом навчального року, координації всіх служб школи, зв’язку з державними органами і суспільними організаціями.
Питання правового, морального, превентивного виховання розглядаються на засіданнях МО класних керівників. Кожний класний керівник у плані виховної роботи передбачає розділ «Заходи з морально-правового та превентивного виховання», у якому планується робота не лише з учнями, а й батьками. Класні керівники розробляють заходи щодо виявлення сімей, які потребують посиленої уваги з боку громадськості, школи, постійно проводять обстеження житлово-побутових умов проживання таких сімей та складають акти. Для сімей соціального ризику заплановано ряд бесід на правову тематику.
Засідання Ради профілактики, яку очолює директор школи, відбувається один раз на місяць. На засіданнях розглядаються питання порушення учнями правил поведінки, проводиться систематична робота з учнями різних категорій (малозабезпечених, неблагополучних, багатодітних сімей.) Членами ради профілактики організовується проведення бесід про вплив алкоголю, наркотиків на фізичне та соціальне здоров’я підлітків. Рада профілактики має чіткі критерії постановки учнів на шкільний облік та механізмів зняття з нього.
На початку вересня соціальним педагогом Дудченко Ю.В. було проведене опитування класних керівників відповідно до основних груп критеріїв з метою виявлення дітей “зони ризику” та визначення дітей “групи ризику”, визначення причин труднощів у навчанні, поведінці, емоційно-вольовій сфері. На основі цього був поновлений банк даних дітей «зони» та «групи ризику» та сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах. Ведуться індивідуальні картки дітей «групи ризику» за індивідуальною програмою супроводу, яка має мету і завдання.
Протягом навчального року психологічною службою:
- проведені індивідуальні та групові консультації з дітьми, батьками та вчителями з питань
соціальної адаптації дітей «групи ризику» та заходи щодо здорового способу життя, статевого виховання, ефективного вирішення конфліктів;
- здійснювалося вивчення житлово-побутових умов проживання дітей даних категорій (за
потребою);
Класними керівниками учнів, які стоять на обліку:
- складено план роботи;
- вивчаються індивідуальні особливості;
- обстежені житлово-побутові умови сімей;
- учні залучені до суспільно-корисної праці або мають доручення в класі;
- підписані угоди про спільну виховну роботу з батьками.
З метою попередження протиправної поведінки та проявів булінгу в школі проводиться активна просвітницька робота з учнями. Класними керівниками 1 – 11 класів проведено заходи правового та превентивного напрямку виховні години та бесіди: "Почни говорити", "Розкажи дорослому, якому довіряєш", "Стоп булінг!", «Шкідливі звички»; «Зроби свій вибір на користь здоров'я», «Правда про наркотики»; «Обережно, булінг!», «Ви не помітили», «Камінь, ножиці, папір»; «Мої думки про шкідливі звички»; «Правда про алкоголь і куріння», «Крок у безодню». На сайті школи висвітлені поради, алгоритми дій у разі скоєння булінгу, номери телефонів безкоштовних гарячих ліній.
До заходів превентивного спрямування залучалися офіцер поліції Левочка А.В., керівник кліники «Дружньої до молоді» Мучник А.М.
У закладі освіти здійснювався облік відвідування учнів: кожного дня у Ватсапі, групі «Відвідування учнів», класні керівники повідомляли причини відсутності учнів на уроках, збирались відповідні документи. Пропусків занять через прояви булінгу, дискримінації, насильства не зафіксовано.
Педагогічний колектив закладу протягом 2023-2024 н.р. тісно співпрацював із Службою у справах дітей, сектором ювенальної превенції Охтирського відділу поліції з питань вирішення проблем відвідування занять окремими учнями, попередження правопорушень. На початку навчального року було складено план спільної роботи з поліцією.
На обліку в школі перебуває учень 9-А класу Винник-Крупчан Арсен, з яким систематично проводяться бесіди щодо відвідування учнем занять, виконання домашніх завдань, поведінки. 4 дитини із сімей Олендарь та Винник-Крупчан, як такі, що опинилися в складних життєвих обставинах (Олендарь -1, Винник-Крупчан – 3).
У закладі невід’ємною частиною освітнього процесу є діяльність психологічної служби, яка регулярно працює з питань попередження насильства, булінгу та правопорушень в освітньому середовищі та проводить діагностичну, просвітницько-профілактичну, консультативну роботу з учнями, вчителями та батьками.
Щороку проводяться заходи в рамках участі у Всеукраїнській акції «16 днів проти насильства», тижня толерантності, розробляються буклети та листівки, тощо.
У школі постійно працює наркопост, склад якого поповнюється кожен навчальний рік. Складено план роботи наркопосту на рік, заходи проводилися у форматі офлайн та онлайн.
Педколектив школи приділяє велику увагу правовій та превентивній освіті батьків. Плануючи роботу з батьками, адміністрація завжди визначає конкретні питання правоосвітньої та превентивної роботи, які обговорюються на батьківських зборах.
Щоб допомогти дітям, їхнім батькам та опікунам знизити рівень стресу, впоратися з емоційним навантаженням та піклуватись про здоров'я, безпеку та розвиток дітей під час війни, психологічною службою, класними керівниками надсилаються рекомендації та
корисні матеріали.
Система профілактики правопорушень, яка склалася у школі, дає змогу зробити висновок: робота, яка проводиться педагогічним колективом школи, сприяє розширенню
правових знань учнів, формує вміння співвідносити з життям норми моралі та права, застосовувати знання у повсякденному житті
Заходи з національно-патріотичного виховання у закладі
протягом 2023/2024 навчального року
На виконання законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», Національної доктрини розвитку освіти України, «Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, яка схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року № 988-р, Концепції громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності, наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2011 № 1243 «Про Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», указ Президента України №286/2019 від 18.05.2019, «Про Стратегію національно-патріотичного виховання», наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 року № 641/2015 «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, Заходів реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах» протягом 2022/2023 навчального року у закладі вивчалося питання національно-патріотичного виховання.
Під час вивчення встановлено, що формування ціннісного ставлення особистості до суспільства і держави, виховання патріотичних почуттів, правосвідомості педагогічним колективом здійснюється комплексно – через освітній процес, позакласну виховну роботу – і носить послідовний характер.
Національно-патріотичне виховання наскрізно пронизує весь освітній процес, базується на національній історії, знанні та відстоюванні своїх прав, виконанні конституційних і громадянських обов’язків, відповідальності за власне майбутнє, добробут та долю країни, охоплює всіх учасників освітнього процесу, сприяє формуванню у дітей та утвердженню у педагогів і батьків національних та загальнолюдських цінностей, особистісних якостей, що притаманні громадянину України.
Реалізація всіх напрямків виховної роботи здійснювалась через заходи, які були передбачені річним планом роботи і враховували особливості виховання особистості та відображалися в системі загальношкільних заходів, органів учнівського самоврядування, роботі з батьками.
Особливо важливим для учнів є формування громадянанина - партіота України, підготовленого до життя, з високою національною свідомістю, який здатний побудувати суспільство. У сучасних умовах патріотичне виховання молодого покоління набуває особливої актуальності, тому патріотичне виховання є важливою складовою загального виховного процесу. Виховна робота під час військового стану проходила у формі інформаційних годин, відеоуроків, спілкування, обговорення цікавих постерів, інтернет-конкурсів, перегляду суспільних проєктів.
Проведено такі заходи:
- Інформаційні хвилинки до Міжнародного дня благодійності;
- Заняття з учнями 1-А,Б,В класів за ініціативи представники Охтирської організації Товариства Червоного Хреста України на тему «Про ризики вибухонебезпечних предметів, правила поведінки при виявленні підозрілих предметів»( До Всесвітнього дня надання першої допомоги);
- Фото-батл «Мої спортивні досягнення» із залученням учнів 1-11 класів (До Дня фізичної культури та спорту);
- Волонтерська допомога (акція «Смаколики для воїнів ЗСУ» з нагоди Дня Захисників та Захисниць України), яку організували класні керівники, учні, батьки 1-3 класів. Проведені тематичні виховні години: «На захисті Батьківщини», «У єдності наша сила», «З відданістю Україні в серці», «Славетні імена України», «Ми нащадки славетного роду». Було організовано виставку дитячих малюнків «Пишаємося захисниками та захисницями України». У рамках діяльності шкільної дитячої організації «Вулик» разом з учасниками учнівського самоврядування 10-А класу провели традиційне свято «Посвята в козачата» для учнів 1-х класів.
Учні 6-х класів змагалися в інтелектуальному брейн-рингу «Ми – патріоти України»; До Міжнародного дня волонтера батьки та учні 2-Б, 3-Б, 4-А та 4-В класів зібрали та передали для 93 ОМБР «Холодний Яр» теплі речі, продукти харчування та засоби особистої гігієни;
- Інформаційно-довідкові уроки з вшанування пам’яті жертв масових розстрілів, здійснених гітлерівцями у Бабиному Яру;
- Уроки до Всесвітнього Дня захисту тварин;
- Заходи в рамках 2 етапу Всеукраїнського Тижня безпеки дорожнього руху, які було спрямовано на підвищення інформованості учасників освітнього процесу про негативні наслідки дорожньо-транспортних пригод, попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму та створення зручних та безпечних умов для всіх учасників дорожнього руху.
- Заходи до Дня збройних сил України: уроки мужності "Слава незламним захисникам", "Захист Батьківщини – святий обов’язок кожної людини", "Вірні сини України". Учнями 9-11 класів було створено відео привітання для наших захисників та захисниць для підняття їхнього духу. Було вшановано пам’ять хвилиною мовчання випускникам школи, які загинули на війні, захищаючи територіальну цілісність і незалежність рідної землі;
- Акція «Лист герою» (5-6 класи), години спілкування «На варті Вітчизни» (1-11 класи). Найкращі листи та малюнки від дітей були опубліковані на сайті «Привіт, воїне», який був створений для того, щоб кожен міг передати вітання нашим захисникам.
- Заходи до Дня Гідності та Свободи «Ключі історії України» (8-11 класи), виховні години «Україна – територія Гідності і Свободи» (5-11 класи), гра «Гідні вчинки» (1-4 класи), QR-квест «Нація нескорених»;
- Акція «Запали свічку» до Дня пам'яті жертв голодомору (5- 11 класи);
- Години спілкування «У центрі Всесвіту дитина» до Всесвітнього дня захисту дитини (1-5 класи);
- Участь у написанні Радіодиктанту національної єдності «Дороги України»( До Дня української писемності та мови). Разом із учасниками самоврядування та учнями 1-4 класів створили відео декламування віршів про любов до української мови, а з учнями 5-11 класів – рубрику «А чи знали ви, що…» про цікаві факти рідної мови;
- 6 грудня - учні початкової школи та 5-х, 6-х класів весело відзначили День Святого Миколая. Класні керівники провели квест-гру "Запалюємо зорі Святому Миколаю", чарівний урок-казку "Святий Миколай до нас завітай!", "Світом Миколай мандрує та добро усім дарує". Учні з великим задоволенням малювали малюнки та розповідали про добрі справи за які отримали солодкі подарунки.
- Інформ - дайджест “Хустка - символ вроди та краси”(1-4 класи) до Всесвітнього Дня української хустки, під час якого за допомогою різних форм роботи учні збагатили свої знання про хустину, як давній символ української жіночності, познайомилися з традиціями носіння української хустки. Дівчата 5-11 класів узяли участь у фоточеленджі "Одягни українську хустку", під час якого кожна учениця прикрасила себе автентичним аксесуаром та продемонструвала багатовікову красу української жінки.
З метою вшанування вічної світлої пам’яті жертв страшних подій лютого 2014 року в Україні, патріотичного виховання молоді, глибокого усвідомлення причин та наслідків трагічних сторінок історії у закладі організовувались тематичні заходи: часи-реквієми, тематичні книжкові виставки, лінійки, зустрічі з воїнами, класні години тощо. У знак скорботи хвилиною мовчання школярі вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні. Проведення таких заходів дає змогу кожному підлітку усвідомити на скільки страшними були події того часу, збагатити свої знання про ті буремні дні, про Євромайдан та його причини, про Героїв Небесної Сотні.
20 січня в Україні відзначають День пам’яті захисників Донецького аеропорту. В закладі вчителі та учні вшанували пам’ять захисників, які тримали оборону Донецького аеропорту з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року. Класні керівники провели для учнів години спілкування «Кіборги вистояли!».
До відзначення Міжнародного дня рідної мови(21.02) долучилася вся шкільна родина закладу. У стінах школи проводилися квести, вікторини "Цікаві факти про рідну мову", конкурси читців «Тарасові думки будуть жити віки», ярмарки крилатих висловів «Народ скаже, як зав’яже», інформаційні хвилинки "Шануймо рідну мову". За участі учнів та учениць закладу в шкільній бібліотеці була створена виставка збірок відомих українських митців, які у свій час боролися за рідну мову.
24 лютого з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу здобувачі освіти 9-11 класів долучились до виховного заходу «Знаковий рубіж – річниця повномасштабного вторгнення в Україну». Вшановуючи Героїв Небесної Сотні, лідери учнівського самоврядування організували акцію «Стрічка пам’яті».
З 16 до 24 березня 2024 року учні закладу взяли участь у Всеукраїнській інформаційно-просвітницькій тематичній акції «Національний тиждень читання, мета якої – консолідувати українське суспільство навколо читання як життєвої стратегії. Діти пригадали факти з життя улюблених поетів, працювали з вікторинами, створювали ментальну карту.
До дня кримського спротиву російській окупації у бібліотеці була викладена тематична книжкова поличка «Крим-це Україна». Проведені виховні години за темою «Крим – територія України», перегляд відеопрезентації «Історія українського Криму», перегляд та обговорення відеоролику «Повзуча анексія Криму: від 1991 до 2014 р.».
З метою гідного вшанування подвигу учасників ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС, у закладі відбулися заходи до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Класними керівниками проведені тематичні виховні години, виставка малюнків та плакатів.
22 квітня учні початкової школи разом зі своїми вчителями долучилися до святкування Всесвітнього дня Землі. Зокрема, було проведено урок-мандрівку планетою Земля, виховну бесіду «Бережімо рідну Землю!», урок до Дня Землі «Охорона тварин», годину спілкування «Земля – наш спільний дім!», вікторину до Всесвітнього дня землі, конкурс малюнків-плакатів «Бережи природу!», виставку учнівських робіт «Тобі, моя Земле…». А ще учні початкових класів презентували міні-проект «Моя обіцянка Землі» та колективні творчі роботи «Ми любимо свою планету!»; створювали аплікації на тему «Буду я природі вірним другом…», грали у цікаву та захоплюючу гру «Добрі вчинки – для планети», переглядали пізнавальні відеоролики «Земля – наш рідний дім, нам жити в нім…». Проведені заходи зацікавили дітей, сприяли поглибленню екологічних знань, розвитку творчої уяви, спонукали учнів до розуміння необхідності дбайливого ставлення до природи, відчуття власної відповідальності за збереження навколишнього середовища.
Учні закладу брали участь у заході з переробки пластикових кришечок, який був проведений Громадською організацією «Еко-місто» на базі Охтирського молодіжного центру.
До Всесвітнього дня «Руху заради здоров’я» учні 5-11 класів разом з вчителями взяли участь у Всеукраїнській національно-патріотичній онлайн-руханці. Мета заходу - привернення уваги українців до фізичної активності та наголошення на важливості фізичного здоров’я.
До Дня пам’яті та примирення, Дня пам’яті жертв Другої світової війни у закладі було організовано флешмоб «Червоні маки пам’яті». Проведено тематичні години спілкування, уроки пам’яті: «Ми пам’ятаємо своїх героїв», «Народу мир потрібен, як вода…», «Пам`ять заради майбутнього», «Пам`ятаємо, перемагаємо», під час яких учні поглибили знання про героїчне минуле нашого народу, виховували почуття патріотизму, мужності, любові до Батьківщини, вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих у Другій світовій війні.
- травня пройшли заходи, присвячені святкуванню Дня Європи в Україні:
- гра – мандрівка “Подорож країнами Європи”. У ході заходу діти прослухали історичну довідку виникнення Євросоюзу, переглянули презентацію “10 фактів про Європу”.
- усний журнал “Україна – європейська держава”. Під час заходу учні обговорювали роль і місце України в Європі. Серед учнів 1- 4-х класів було проведено конкурс малюнків.
До Міжнародного Дня вишиванки заклад узяв участь у Національній руханці у вишиванках «Дякуємо ЗСУ». Цей захід став частиною міжнародного свята, яке покликане зберегти давні народні традиції та об’єднати українців у підтримці ЗСУ і незламного українського народу.
До Дня сім’ї, з метою формування у дітей ціннісного ставлення до сім’ї, родини, людей, виховання шанобливого ставлення до батьків, сімейних традицій, піклування про молодших і старших членів сім’ї, в закладі проходили різноманітні заходи. Діти створювали родовідні дерева, малювали своїх рідних на конкурс «Щаслива родина», створювали проекти «З родини йде життя дитини», «Моя дружня родина». Був проведений фотомоб «Така чудова українська мить…».
З метою формування у підростаючого покоління національної ідентичності, громадянської свідомості та національно-патріотичного світогляду учні закладу взяли участь у Всеукраїнському флешмобі учасників Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл»(Джура) «Мотивуй, надихай та дій».
4 червня, з метою вшанування памʼяті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії рф проти України, були проведені хвилина мовчання, флешмоб «Завʼяжи стрічку памʼяті на честь загиблих», класні години, уроки памʼяті «Україна – територія гідності і свободи», перегляд та обговорення фільму «Янголи світла».
На виконання Указу Президента України №143 від 16 березня 2022 року «Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України» педагоги закладу проводили щоденно о 9 годині 00 хвилин загальнонаціональну хвилину мовчання за співвітчизниками, загиблими внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.
Учні школи є переможцями та лауреатами всеукраїнських, міжнародних конкурсів:
- Учні 4-В класу (вчитель Бугай Ю.В.) взяли участь у ІІ Всеукраїнського конкурсі дитячо-юнацької творчості «Чарівна осінь», серед них Бердута Аяна, яка нагороджена дипломом за зайняте ІІІ місце;
- За участь у ІІІ Міжнародному багатожанровому конкурсі мистецтв «На крилах мистецтва» в номінації «Жанр авторської творчості. Створення поетичних творів» учениця 4-В класу (вчитель Бугай Ю.В.) Рибальченко Анна нагороджена дипломом учасника;
- Учні 4-В (вчитель Бугай Ю.В.) та 4-А класу (вчитель Невдачина К.А.) – є переможцями Всеукраїнського родинного конкурсу "Хліб – найбільший скарб" у номінаціях: "Хліб до різдвяно-новорічних свят ("Хазяїн", "Василь", "Йорданський" ), робота "Калита" (4-А клас, ІІ місце) та в номінації "Українська паляниця", робота "Гарбузова паляниця" (4-В клас, ІІ місце);
- За участь у ІV Міжнародному уроці доброти учні 2-Б, 3-Б, 4-А, 5-Б, 6-Б, 6-В (класні керівники Кужель С.О., Драло А.С., Невдачина К.А., Мовчан А.А., Черниш Ю.І., Стороженко І.М.) отримали сертифікати учасників;
- Участь у міському дитячо-юнацькому селфі-конкурсі «Мій спортивний тріумф» (до Дня фізичної культури та спорту) переможцем конкурсу у середній віковій категорії став Андрій Мітюшин;
- Участь в конкурсі дитячої творчості «Подаруємо малятам безпечні новорічні свята»( 4-В клас, Бердута Аяна - ІІІ місце, молодша вікова група, 8-А клас Чут Ольга - І місце, середня вікова група);
- Участь у VIII Всеукраїнської акції "Happy Мяу для Мурчика" та подарували знедоленим песикам та котикам частину своєї турботи, зібравши допомогу для цих чотирилапих. Заклад нагороджено Подякою за участь.
- Участь у обласній акції «Підтримаємо Героїв»;
- Участь у Всеукраїнському конкурсі творчих робіт «Національно-патріотичне становлення молоді» з нагоди відзначення Дня Соборності України (Пуляк Анастасія, учениця 10-А класу);
Усі матеріали висвітлені на офіційному сайті школи https://ohtyrka5.school.org.ua/nacionalnopatriotichne-vihovannya-14-04-28-25-10-2021/ та на сторінці Фейсбук.
На період запровадження воєнного стану в Україні (Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні») в школі на постійній основі проходить інформування учасників освітнього процесу та працівників (онлайн зустрічі, хвилинки спілкування) про межі поширення, наслідки, способи та методи захисту, а також дії у зоні можливої надзвичайної ситуації. Також адміністратором групи у фейсбуці розповсюджується корисні поради від UNICEF Ukraine «Важливо, як ніколи», «Дітям про вибухонебезпечні предмети»; ДСНС України «Мінна безпека. Що потрібно знати та виконувати».
Проводиться підготовка до організації збирання та поширення інформації про героїчні вчинки українських військовослужбовців, бійців добровольчих батальйонів у ході російсько-української війни, волонтерів та інших громадян, які зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності України
VІІ. Управлінська діяльність у навчальному закладі
У закладі освіти в наявності усі нормативно-правові документи, що регламентують діяльність ЗЗСО. З підключенням школи до мережі Інтернет є можливим користуватися матеріалами сайтів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Інституту національної академії наук, що дає можливість оперативно й мобільно користуватися достовірною інформацією вчителям і адміністрації школи, вчасно знайомитися з новими документами та, навіть, їх проектами.
Працює програма «Курс школа», функціонує сайт закладу, створено сторінку у Facebook, завдяки чому є змога діяти згідно із Законом про доступ до публічної інформації, а також вести просвітницьку роботу та всеобуч з батьками та учнями нашого закладу.
Адміністрація закладу приділяє велику увагу мотивації колективу до самоосвіти, удосконалення навичок роботи з ІКТ, обміном досвіду з цих питань. Основними формами спілкування є наради, індивідуальні бесіди, інформування.
Дієвим органом у структурі методичної роботи є педагогічні ради, проведення яких мали на меті стимулювання розвитку творчого потенціалу педколективу, забезпечення підвищення якості освітнього процесу, зокрема, реалізацію річного плану та стратегії розвитку закладу.
У 2023/2024 навчальному році пріоритетними були такі напрями освітньої діяльності:
- продовження реформи загальної середньої освіти відповідно до Концепції «Нова українська школа»;
- впровадження у 6 класах нового Державного стандарту базової середньої освіти;
- організація освітнього процесу після вимушеного переривання його звичного перебігу, викликаного спочатку тривалими карантинами, потім – військовою агресією рф на території нашої держави;
- посилення національно-патріотичного виховання, формування громадянської позиції; просвіта з питань особистої безпеки;
- організація навчальної діяльності здобувачів освіти та способів побудови зворотного зв’язку в умовах змішаної та екстернатної форм навчання.
Керуємось у роботі
Основні локальні документи закладу
Статут закладу
Правила внутрішнього трудового розпорядку
Посадові обов’язки працівників
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Освітня програма заклад
VІІІ. Робота з батьками та громадськістю у навчальному закладі
Головним принципом співпраці всіх учасників освітнього процесу є принцип дитиноцентризму, тобто орієнтація на потреби учня. Освітній процес ґрунтується на співпраці педагогів, батьків та учнів. Саме взаємодія в межах трикутника “учень-учитель-батьки” створює простір для сучасної ефективної освіти.
Формами та видами роботи з батьками у закладі є:
- залучення батьків до співпраці та стимулювання їхньої активної участі в ній;
- організація різноманітних заходів за участю батьків;
- ознайомлення батьків з результатами навчання і розвитку дітей;
- індивідуальна педагогічна допомога;
- правова освіта батьків;
Батьки нашого закладу взяли участь у проєктах та заходах: Flovers School (висаджування цибулинних квітів), «Моя вишиванка, мій оберіг», «День матері», «Всесвітній день сонця», «День пам’яті і примирення», «Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф», «Всесвітній день кульбабки», свято Великодня; всеукраїнських проєктах: «Небезпечні пригоди», «Мішечок», волонтерській діяльності.
Головна мета взаємодії школи та громадських організацій – виховання національно свідомих громадян України. Саме завдяки взаємодії досягається необхідний рівень виховання патріотизму підростаючого покоління і розвитку громадянського суспільства в Україні.
Заклад співпрацює:
- з клінікою «Дружня до молоді», керівником якої систематично проводяться превентивні заходи з учнями 1-11 класів;
- Охтирським відділом поліції ГУНП;
- Охтирською службою у справах дітей;
- з Гетьманським національним природним парком, який проводить з учнями екологічні акції;
- Охтирським міським краєзнавчим музеєм, експозиції якого охоче відвідують педагоги та учні закладу.
Наші учні є учасниками та ініціаторами багатьох заходів, які організовує Охтирський молодіжний центр.
Співпраця з волонтерськими організаціями нашого міста наближає нас до перемоги.
Висловлюю вдячність за співпрацю всім учасникам освітнього процесу:
- учителям за творчість, самовдосконалення, бажання професійно зростати;
- батькам за активну співпрацю, розуміння і підтримку ініціатив закладу;
- учням за бажання вчитися, творити, розвиватися та відстоювати інтереси школи.
Бажаю усім миру, любові, злагоди, благополуччя, віри в себе і Україну!
Хай береже нас Господь!