A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Ліцей № 5 імені Р.К.Рапія Охтирської міської ради Сумської області

План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти

 

 

ОХТИРСЬКА МІСЬКА РАДА

ЛІЦЕЙ  № 5 ІМЕНІ Р.К. РАПІЯ

ОХТИРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЄДРПОУ 33683577

НАКАЗ

30.08.2024                                        м.  Охтирка                                      № 142-о/д

Про заходи щодо виявлення, реагування на випадки насильства, булінгу (цькування) і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами

Відповідно до статті 11 Закону України «Про запобігання і протидію домашньому насильству» від 07 грудня 2017 року, Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №658, наказу Міністерства освіти і науки України від 02 жовтня 2018 року №1047 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами», Законів України від 18.12.2018 №2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», від 16.11.2022 року № 2759-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)», наказів Міністерства освіти і науки України від 28.12.2019 № 1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти», від 26.02.2020 № 293 «Про затвердження Плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти», від 20.03.2020 № 420 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 26.02.2020 № 293», листа ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» Міністерства освіти і науки України від 08.08.2024 №21/08-1233 «Про методичні рекомендації «Пріоритетні напрями роботи психологічної служби у системі освіти України у 2024/2025 навчальному році», листа  МОН від 18.04.2023 № 1/5449-23 “Щодо проведення в закладах освіти правопросвітницьких заходів до Міжнародного дня протидії булінгу (День боротьби з цькуванням)”  та  з метою створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства, булінгу (цькування), сприяння реалізації прав осіб, постраждалих від насильства, та ефективного реагування на факти насильства 

НАКАЗУЮ:

  1. Педагогічним працівникам, медичному та господарсько-обслуговуючому персоналу:
    1. У роботі щодо виявлення, реагування на випадки насильства, булінгу і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами керуватися «Порядком взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статті», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №658.

Протягом 2024/2025 н.р.

1.2. У разі виявлення ознак чи факторів, що можуть вказувати на насильство, булінг/мобінг,  складні життєві обставини, жорстоке поводження з дитиною/працівником закладу освіти або ризики щодо їх виникнення стосовно дитини/працівника школи, передавати відповідальній особі закладу, а у разі її відсутності – безпосередньо директору чи заступнику директора інформацію про дитину/працівника закладу освіти, з метою планування подальших дій щодо заходів для надання медичної, психологічної або іншої допомоги постраждалому.

     Протягом 2024/2025 н.р

  1. Затвердити План заходів, спрямованих на запобігання та протидію насильству, булінгу/мобінгу (цькуванню) в Ліцеї  № 5 імені .Р.К.Рапія  (Додаток 1).

  Серпень 2024 року

  1. Затвердити Порядок подання (Додаток 2) та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв (Додаток 3)  про випадки насильства, булінгу/мобінгу (цькування) в закладі.

Серпень 2024 року

  1. Затвердити Порядок реагування на доведені випадки насильства, булінгу/мобінгу (цькування) в закладі та відповідальність осіб, причетних до насильства, булінгу (цькування) (Додаток 4).

Серпень 2024 року

  1. Відповідальність для здійснення невідкладних заходів реагування у випадках виявлення фактів насильства, булінгу (цькування) та/або отримання заяв/повідомлень від постраждалої особи/інших осіб, проведення розслідування залишаю за собою.

Серпень 2024 року

  1. Оновити склад  комісії з розгляду випадків насильства, булінгу/мобінгу (цькування) та затвердити її склад (Додаток 5).

Серпень 2024 року

  1. Заступнику директора школи з  виховної роботи  Шевченко І.І.:

7.1. Забезпечити реалізацію інформаційно-просвітницьких заходів із учасниками освітнього процесу з питань запобігання та протидії насильству, булінгу/мобінгу, у тому числі стосовно дітей та за участю дітей (згідно з Планом виховної роботи школи).

Протягом року

7.2. Розмістити на інформаційному стенді та на офіційному веб-сайті закладу освіти контактну інформацію уповноваженої особи закладу, організацій та установ, служб підтримки постраждалих осіб, до яких слід звернутися y випадку насильства, булінгу.

Вересень 2024 року

7.3. У разі виникнення підозри щодо насильства, булінгу/мобінгу, жорстокого поводження з дитиною/працівником закладу освіти або якщо є реальна загроза його вчинення (удома, з боку однолітків, з боку інших) провести зустріч із особою, стосовно якої є інформація про жорстоке поводження, намагатися розговорити, встановити контакт, довірливі стосунки та надати емоційну підтримку; проявити інтерес, дружелюбність, щирість, теплоту і симпатію, постраждала особа має відчути, що її дійсно чують і розуміють. У процесі розмови, якщо особа підтверджує факт жорстокого поводження чи насильства щодо неї, необхідно з’ясувати терміни подій, які відбулися, та отримати їх опис.

За потреби

7.4.  Затвердити Порядок застосування заходів виховного впливу   (Додаток 6)

8. Працівникам психологічної служби Бондарю А.С., педагогу соціальному Юрко В.В. у разі виникнення підозри щодо жорстокого поводження з дитиною скласти план корекційної роботи та здійснювати соціально-педагогічний, психологічний супровід з жертвою та її кривдником, особливо, якщо останнім є інший учень (учні) закладу, та у разі необхідності перенаправляти до інших спеціалістів (психотерапевта, невролога тощо).

За потреби

  1. Інформацію про виявлені факти (звернення) про вчинення насильства, булінгу (цькування) вносити до Журналу реєстрації фактів виявлення (звернення) про вчинення насильства, булінгу (цькування)(Додаток 7)

Протягом року

10.Контроль за виконання даного наказу залишаю за собою

 

ДИРЕКТОР                                                    Ольга СОТНІКОВА

 

З наказом № 142-о/д від 30.08.2024 ознайомлені  працівники закладу через засіб комунікації  - групу WhatsApp.

 

Додаток 1

Додаток 1 до наказу

по Ліцею  № 5 імені Р.К.Рапія

від 30.08.2024 №142-о/д

ПЛАН

заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу/мобінгу  (цькуванню)

 

Заходи

Термін виконання

Відповідальні

Відмітка про виконання

Нормативно-правове та інформаційне забезпечення попередження булінгу

1.

Опрацювання законодавчих та нормативно-правових  актів щодо запобігання та протидії булінгу. Підготовка наказів: «Про заходи щодо виявлення, реагування на випадки насильства, булінгу (цькування) і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами», «Про запобігання випадків булінгу в закладі освіти»

До 30.08.2024

Сотнікова О.М., директор

 

2.

Організація діяльності комісії з розгляду випадків булінгу

До 06.09.2024

Сотнікова О.М., директор

 

3.

Організація механізмів звернення про випадки булінгу

До 06.09.2024

Сотнікова О.М., директор

 

4.

Поновлення інформації щодо запобігання та протидії булінгу на сайті закладу

До 10.09.2024

Глушенко Н.М.

 

5.

Нарада з питань організації та проведення профілактичної роботи щодо попередження випадків булінгу серед учасників освітнього процесу.

 

До 06.09.2024

Шевченко І.І., заступник директора з ВР, класні керівники 1-4 та 5-11 класів

 

6.

Оновлення інформації на  тематичних стендах «Для вас, батьки», «Інформаційно-правовий куточок»

До 10.09.2024

Юрко В.В., соціальний педагог

 

7.

Підготовка методичних рекомендацій для педагогів з:

  • вивчення учнівського колективу;
  • розпізнавання ознак різних видів насильства;

Вересень

Шевченко І.І., заступник директора з ВР,

Юрко В.В., соціальний педагог

 

8.

Організація інформаційної доступності правил поведінки та нормативних документів з профілактики булінгу

Вересень

Шевченко І.І., заступник директора з ВР

 

9.

Організація роботи шкільної служби медіації

Вересень

Психологічна служба

 

10.

Організація роботи консультативного пункту «Довіра». Напрацювання механізмів звернення.

Вересень

Психологічна служба

 

Робота з вчителями та іншими працівниками закладу

11.

Проведення засідання професійної спільноти  класних керівників на теми:

«Булінг у дитячому середовищі: причини, наслідки та шляхи його подолання» (1-4 кл)

 «Створення позитивного психоемоційного клімату в шкільному колективі» (5-8 кл),

«Профілактика насильницьких та агресивних форм поведінки серед учнівської молоді» (9-11 кл)

 

 

09.09.2024

 

12.09.2024

 

15.09.2024

Шевченко І.І., заступник директора з ВР, психологічна служба

 

12

Тренінг для вчителів щодо запобігання ґендерно зумовленому насильству в закладі

31.10.2024

Психологічна служба

 

13.

Заняття з елементами тренінгу «Ненасильницьке спілкування», «Чому емпатія важлива»

Вересень, січень

Психологічна служба

 

14.

Співбесіда з класними керівниками за результатами діагностики класного колективу

 

Грудень, квітень

Шевченко І.І., заступник директора з ВР психологічна служба

 

15.

Консультування класних керівників практичним психологом та соціальним педагогом з проблемних ситуацій

Протягом навчального року

Психологічна служба

 

16.

Організація постійного чергування в місцях загального користування (їдальня, коридор, роздягальня, шкільне подвір’я)

За окремим планом

Рябухіна О.В., заступник директора з НВР

 

17.

Інструктивні наради з питань профілактики насильства з технічним персоналом

Протягом навчального року

Шевченко І.І., заступник директора з ВР, психологічна служба

 

18.

Організація проходження онлайн-курсу «Протидія та попередження булінгу (цькуванню) в закладах освіти» на платформі «Prometheus»; «Булінг. Кібербулінг» («Всеосвіта») (новоприбулі педагогічні працівники)

Протягом навчального  року

Шевченко І.І., заступник директора з ВР

 

19.

Забезпечення дотримання  належних заходів безпеки відповідно до законодавства; організація безпечного користування мережею Інтернет під час освітнього процесу; контролю за використанням засобів електронних комунікацій малолітніми здобувачами освіти під час освітнього процесу

Протягом навчального року

Шевченко І.І., заступник директора з ВР психологічна служба, класні керівники

 

Робота з учнями

 

Проведення інформаційно-просвітницьких заходів в рамках Всеукраїнського тижня протидії булінгу ( за окремим планом)

16.09- 20.09.2024

Психологічна служба

 

20.

Обговорення та прийняття правил поведінки у класах

Вересень

Класні керівники

 

21.

Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства» (за окремим планом)

 

 

25.11-10.12.24

Юрко В.В., соціальний педагог, Бондар А.С., практичний психолог, класні керівники

 

22.

Практичне заняття «Вчимося дружити»(1-2 класи)

Вересень-листопад

Юрко В.В., соціальний педагог

 

23.

Вікторина «Способи вирішення конфліктів» (3-4 класи)

Січень

Юрко В.В., соціальний педагог

 

24.

Групова консультація «Не мовчи, якщо тебе ображають» (5-6 класи)

Листопад-грудень

Бондар А.С., практичний психолог

 

25.

Практичне заняття «Оволодіваємо навичками толерантного спілкування» ( 9 класи)

Січень

Юрко В.В., соціальний педагог

 

26.

Антибулінговий урок «Як побороти стрес і депресію» (10-11 класи)

Лютий -березень

Бондар А.С., практичний психолог

 

27.

Заняття з елементами тренінгу : квест-код  «Стоп кібербулінг» (7-8класи)

Березень

Юрко В.В., соціальний педагог

 

28.

Проведення ранкових зустрічей з метою формування навичок дружніх стосунків у класному колективі (1-4 класи)

Щодня

Класні керівники 1-4 класів

 

29.

Відпрацювання теми особистої гідності на прикладах літературних та історичних героїв (7-10 класи)

Жовтень, березень

Ружинська І.В., шкільний бібліотекар

 

30.

Виставка малюнків: «Коло дружньої родини»

(5-6 класи);

«Мої долоньки проти булінгу»(2-3 класи)

Квітень

 

 

Портнова О.І., педагог-організатор

 

31.

Година спілкування: «Кібербулінг»(7-11 класи),

 «Безпечна поведінка в мережі» (4-6 класи)

Жовтень,

 

січень

Юрко В.В., соціальний педагог

 

32.

Проведення зустрічі з представниками відділу ювенальної превенції ГУ НП України (8-11 класи)

За окремим планом

Шевченко І.І., заступник директора з ВР

 

33.

Проведення індивідуальних та групових консультацій з питань насильства та булінгу для учасників освітнього процесу

Протягом року

Психологічна служба

 

Робота з батьками

34.

Батьківський всеобуч «Кібербулінг. Як уберегти дитину»

жовтень 2024

Класні керівники 5-11, психологічна служба

 

35.

Розповсюдження пам'яток серед батьків про порядок реагування та способи повідомлення про випадки булінгу (цькування) щодо дітей, заходи захисту та надання допомоги дітям

Вересень-травень

Психологічна служба

 

36.

Тематичні батьківські збори з питання попередження булінгу та профілактики усіх видів залежностей серед підлітків

Березень 2025

Класні керівники 1-11 класів

 

37.

Консультування батьків щодо захисту прав та інтересів дітей

Протягом навчального року

Психологічна служба

 

Моніторинг  освітнього середовища

38.

Самооцінка закладу освіти за показниками  безпеки, комфортності, інклюзивності

Лютий

Адміністрація закладу

 

39.

Діагностичне анкетування учнів 5-11-х  класів щодо проблеми булінгу

Листопад, березень

Юрко В.В., класні керівники

 

40.

Діагностичне  анкетування батьків про безпеку в закладі освіти

Грудень

Юрко В.В., соціальний педагог

 

41.

Підготовка звіту про виконання плану заходів із запобігання та протидії булінгу (цькуванню) в закладі освіти

До 03.06.2025

Шевченко І.І., заступник директора з виховної роботи

 

 

 

Додаток  2

ПОРЯДОК

подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв

про випадки булінгу (цькуванню) в закладі

Загальні питання

 

  1. Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України від 18.12.2018 № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», наказів МОН України від 28.12.2019 №1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2020 року за №111/34394, від 26.02.2020 №293 «Про затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти».

2. Цей Порядок визначає процедуру подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькуванню).

3. Заявниками можуть бути здобувачі освіти, їх батьки/законні представники, працівники та педагогічні працівники закладу та інші особи.

4. Заявник забезпечує достовірність та повноту наданої інформації.

5. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:

кривдник (булер) - учасник освітнього процесу, в тому числі малолітня чи неповнолітня особа, яка вчиняє булінг (цькування) щодо іншого учасника освітнього процесу;

потерпілий (жертва булінгу) - учасник освітнього процесу, в тому числі малолітня чи неповнолітня особа, щодо якої було вчинено булінг (цькування);

спостерігачі - свідки та (або) безпосередні очевидці випадку булінгу (цькування);

сторони булінгу (цькування) - безпосередні учасники випадку: кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності).

Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про освіту""Про соціальні послуги""Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю""Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків""Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні".

Булінг (цькування) – діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

замкнутість, тривожність, страх або, навпаки, демонстрація повної відсутності страху, ризикована, зухвала поведінка;

неврівноважена поведінка;

агресивність, напади люті, схильність до руйнації, нищення, насильства;

різка зміна звичної для дитини поведінки;

уповільнене мислення, знижена здатність до навчання;

відлюдкуватість, уникнення спілкування;

ізоляція, виключення з групи, небажання інших учасників освітнього процесу спілкуватися;

занижена самооцінка, наявність почуття провини;

поява швидкої втомлюваності, зниженої спроможності до концентрації уваги;

демонстрація страху перед появою інших учасників освітнього процесу;

схильність до пропуску навчальних занять;

відмова відвідувати заклад освіти з посиланням на погане самопочуття;

депресивні стани;

аутоагресія (самоушкодження);

суїцидальні прояви;

явні фізичні ушкодження та (або) ознаки поганого самопочуття (нудота, головний біль, кволість тощо);

намагання приховати травми та обставини їх отримання;

скарги дитини на біль та (або) погане самопочуття; пошкодження чи зникнення особистих речей; вимагання особистих речей, їжі, грошей; жести, висловлювання, прізвиська, жарти, погрози, поширення чуток сексуального (інтимного) характеру або інших відомостей, які особа бажає зберегти в таємниці;

наявність фото-, відео- та аудіоматеріалів фізичних або психологічних знущань, сексуального (інтимного) змісту;

наявні пошкодження або зникнення майна та (або) особистих речей.

 

Подання заяви про випадки булінгу (цькуванню)

1. Здобувачі освіти, працівники та педагогічні працівники, батьки та інші учасники освітнього процесу, яким стало відомо про випадки булінгу (цькування), учасниками або свідками якого стали, або підозрюють його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які

отримали достовірну інформацію від інших осіб зобов’язані повідомляти керівнику закладу.

2. Розгляд та неупереджене з’ясування обставин випадків булінгу (цькування) здійснюється відповідно до поданих заявниками заяв про випадки булінгу (цькування) (далі – Заява).

3. Заяви, що надійшли на електронну пошту закладу отримує секретар друкарка, яка зобов’язана терміново повідомити керівника закладу та відповідальну особу.

4. Прийом та реєстрацію поданих Заяв здійснює відповідальна особа, а в разі її відсутності – особисто керівник закладу або його заступник.

5. Заяви реєструються в окремому журналі реєстрації заяв про випадки булінгу (цькування).

6. Форма та примірний зміст Заяви оприлюднюється на офіційному веб-сайті закладу.

7. Датою подання заяв є дата їх прийняття.

8. Розгляд Заяв здійснює керівник закладу з дотриманням конфіденційності.

 

Відповідальна особа

1. Відповідальною особою призначається працівник закладу освіти з числа педагогічних працівників.

2. До функцій відповідальної особи відноситься прийом та реєстрація Заяв, повідомлення керівника закладу.

3. Відповідальна особа призначається наказом керівника закладу.

4. Інформація про відповідальну особу та її контактний телефон оприлюднюється на офіційному веб-сайті закладу.

 

Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування)

1. За результатами розгляду Заяви керівник закладу видає рішення про проведення розслідування випадків булінгу (цькування) із визначенням уповноважених осіб.

2. З метою розслідування випадків булінгу (цькування) уповноважені особи мають право вимагати письмові пояснення та матеріали у сторін.

3. Для прийняття рішення за результатами розслідування керівник закладу створює комісію з розгляду випадків булінгу (цькування) (далі – Комісія) та скликає засідання.

4. Комісія створюється наказом керівника закладу.

5. До складу комісії можуть входити педагогічні працівники (у томі числі психолог, соціальний педагог), батьки постраждалого та булера, керівник закладу та інші заінтересовані особи.

6. Комісія у своїй діяльності керується законодавством України та іншими нормативними актами.

7. Якщо Комісія визначила що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять систематичний характер, то керівник закладу освіти зобов’язаний повідомити уповноважені органи Національної поліції (ювенальна поліція) та службу у справах дітей.

8. У разі, якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України із заявою, про що керівник закладу освіти має повідомити постраждалого.

9. Рішення Комісії приймаються більшістю її членів та реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів всіх членів Комісії.

10. Потерпілий чи його/її представник можуть звертатися відразу до уповноважених органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та службу у справах дітей з повідомленням про випадки булінгу (цькування).

11. Батьки зобов’язані виконувати рішення та рекомендації Комісії.

 

Терміни подання та розгляду Заяв

1. Заявники зобов’язані терміново повідомляти керівнику закладу про випадки булінгу (цькування), а також подати Заяву.

2. Рішення про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб видається протягом 1 робочого дня з дати подання Заяви.

3. Розслідування випадків булінгу (цькування) уповноваженими особами здійснюється протягом 3 робочих днів з дати видання рішення про проведення розслідування.

4. За результатами розслідування протягом 1 робочогодня створюється Комісія та призначається її засідання на визначену дату але не пізніше чим через 3 робочих дні після створення Комісії.

 

Розділ 2. Створення системи протидії булінгу, що сприяє безпечному освітньому середовищу та участі дітей, враховуючи можливості шкільних служб порозуміння

5. Керівник закладу зобов’язаний повідомити уповноважені органи Національної поліції (ювенальна поліція) та службу у справах дітей про кваліфікований Комісією випадок булінгу (цькування) протягом одного дня.

 

Додаток 3  

 

 

Директору

Ліцею  № 5 імені Р.К. Рапія

Ользі СОТНІКОВІЙ

__________________________________

(прізвище, ім’я, по батькові заявника)

__________________________________

(адреса проживання)

__________________________________

(контактний телефон)

 

ЗАЯВА

 

Зміст заяви викладається довільно.

У заяві повідомляється про випадки булінгу (цькування), а саме обставини, місце, час та яким чином здійснювався булінг (цькування).

Вказується відомості про потерпілого (жертви булінгу), кривдника (булера), спостерігачів (за наявності).

______                                                                             ___ __________

(дата)                                                                               (підпис)

 

Додаток 4

ПОРЯДОК

реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі

Загальні питання

1.Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України від 18.12.2018

№2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», наказів МОН України від 28.12.2019 №1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2020 року за №111/34394, від 26.02.2020 №293 «Про затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти».

2. Цей Порядок визначає процедуру реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі.

 

Реагування на доведені випадки булінгу

1. На основі рішення комісії з розгляду випадків булінгу (цькування), яка кваліфікувала випадок як булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварку, тобто відповідні дії носять систематичний характер, керівник закладу:

- повідомляє уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України (ювенальна  поліція) та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти;

- забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування) (далі – Заходи).

2. Заходи здійснює соціальний педагог у взаємодії з практичним психологом закладу освіти та затверджуються керівником закладу.

3. З метою виконання Заходів можна запроваджувати консультаційні години у практичного психолога і соціального педагога, створювати скриньки довіри, оприлюднювати телефони довіри.

 

Відповідальність осіб причетних до булінгу (цькування)

Відповідальність за булінг (цькування) встановлена статтею 1734 Кодексу України про адміністративні правопорушення такого змісту:

«Стаття 1734. Булінг (цькування) учасника освітнього процесу.

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб,  які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку».

 

Додаток 5

Склад комісії

по

Ліцею  № 5 імені  Р.К. Рапія

з розгляду випадків булінгу (цькування)

Голова комісії:  

Сотнікова Ольга Миколаївна – директор

Заступник голови:

Шевченко Інна Ігорівна – заступник директора з  виховної роботи

Секретар комісії:

Глушенко Наталія Миколаївна  – учитель української мови та літератури  

 

Члени комісії:

  1. Бондар Артем Сергійович, практичний психолог,
  2. Юрко  Вікторія Володимирівна, соціальний педагог,
  3. Мачок Марина Олександрівна, учитель іноземної мови,
  4. Мизинка Людмила  Михайлівна – сестра медична,
  5. Представник служби у справах дітей (за згодою)

Права та обов'язки

членів комісії з розгляду випадків булінгу/мобінгу  (цькування) Ліцею  № 5 імені  Р.К. Рапія

 

1. Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування):

Метою діяльності комісії є припинення випадку булінгу (цькування) в закладі освіти; відновлення та нормалізація стосунків, створення сприятливих умов для подальшого здобуття освіти у групі (класі), де стався випадок булінгу (цькування); з'ясування причин, які призвели до випадку булінгу (цькування), та вжиття заходів для усунення таких причин; оцінка потреб сторін булінгу (цькування) в соціальних та психолого-педагогічних послугах та забезпечення таких послуг.

            Діяльність комісії здійснюється на принципах:

законності;

верховенства права;

поваги та дотримання прав і свобод людини;

неупередженого ставлення до сторін булінгу (цькування);

відкритості та прозорості;

конфіденційності та захисту персональних даних;

невідкладного реагування;

комплексного підходу до розгляду випадку булінгу (цькування);

нетерпимості до булінгу (цькування) та визнання його суспільної небезпеки.

Комісія у своїй діяльності забезпечує дотримання вимог Законів України "Про інформацію""Про захист персональних даних".

            Комісія виконує свої обов'язки на постійній основі.

Комісія складається з голови, заступника голови, секретаря та не менше ніж п'яти її членів. Склад комісії затверджується керівником закладу. До складу комісії входять педагогічні працівники, у тому числі практичний психолог та соціальний педагог (за наявності) закладу, представники ювенальної превенції та служб у справі дітей та центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.

До участі в засіданні комісії за згодою залучаються батьки або інші законні представники малолітніх або неповнолітніх сторін булінгу (цькування), а також можуть залучатися сторони булінгу (цькування), представники інших суб'єктів реагування на випадки булінгу (цькування) в закладі.

До завдань комісії належать:

збір інформації щодо обставин випадку булінгу (цькування), зокрема пояснень сторін булінгу (цькування), батьків або інших законних представників малолітніх або неповнолітніх сторін булінгу (цькування); висновків практичного психолога та соціального педагога (за наявності) закладу освіти; відомостей служби у справах дітей та центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді; експертних висновків (за наявності), якщо у результаті вчинення булінгу (цькування) була завдана шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілого; інформації, збереженої на технічних засобах чи засобах електронної комунікації (Інтернет, соціальні мережі, повідомлення тощо); іншої інформації, яка має значення для об'єктивного розгляду заяви;

розгляд та аналіз зібраних матеріалів щодо обставин випадку булінгу (цькування) та прийняття рішення про наявність/відсутність обставин, що обґрунтовують інформацію, зазначену у заяві.

У разі прийняття рішення комісією про наявність обставин, що обґрунтовують інформацію, зазначену у заяві, до завдань комісії також належать:

оцінка потреб сторін булінгу (цькування) в отриманні соціальних та психолого-педагогічних послуг та забезпечення таких послуг, в тому числі із залученням фахівців служби у справах дітей та центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді;

визначення причин булінгу (цькування) та необхідних заходів для усунення таких причин;

визначення заходів виховного впливу щодо сторін булінгу (цькування) у групі (класі), де стався випадок булінгу (цькування);

моніторинг ефективності соціальних та психолого-педагогічних послуг, заходів з усунення причин булінгу (цькування), заходів виховного впливу та корегування (за потреби) відповідних послуг та заходів;

надання рекомендацій для педагогічних (науково-педагогічних) працівників закладу освіти щодо доцільних методів здійснення освітнього процесу та інших заходів з малолітніми чи неповнолітніми сторонами булінгу (цькування), їхніми батьками або іншими законними представниками;

надання рекомендацій для батьків або інших законних представників малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування).

Формою роботи комісії є засідання, які проводяться у разі потреби. Дату, час і місце проведення засідання комісії визначає її голова.

Засідання комісії є правоможним у разі участі в ньому не менш як двох третин її складу.

Строк розгляду комісією заяви або повідомлення про випадок булінгу (цькування) в закладі освіти та виконання нею своїх завдань не має перевищувати десяти робочих днів із дня отримання заяви або повідомлення керівником закладу освіти.

Рішення з питань, що розглядаються на засіданні комісії, приймаються шляхом відкритого голосування більшістю голосів від затвердженого складу комісії. У разі рівного розподілу голосів голос голови комісії є вирішальним.

2. Голова комісії (директор), заступник голови комісії:

Головою комісії є керівник закладу освіти.

Голова комісії організовує її роботу і відповідає за виконання покладених на комісію завдань, головує на її засіданнях, визначає перелік питань, що підлягають розгляду.

Голова комісії визначає функціональні обов'язки кожного члена комісії. У разі відсутності голови комісії його обов'язки виконує заступник голови комісії.

Заяви або повідомлення про випадок булінгу (цькування) або підозру щодо його вчинення приймає керівник закладу. Повідомлення можуть бути в усній та (або) письмовій формі, в тому числі із застосування засобів електронної комунікації.

Керівник закладу освіти у разі отримання заяви або повідомлення про випадок булінгу (цькування):

невідкладно у строк, що не перевищує однієї доби, повідомляє територіальний орган (підрозділ) Національної поліції України, принаймні одного з батьків або інших законних представників малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування);

за потреби викликає бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги для надання екстреної медичної допомоги;

повідомляє службу у справах дітей з метою вирішення питання щодо соціального захисту малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування), з'ясування причин, які призвели до випадку булінгу (цькування) та вжиття заходів для усунення таких причин;

повідомляє центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді з метою здійснення оцінки потреб сторін булінгу (цькування), визначення соціальних послуг та методів соціальної роботи, забезпечення психологічної підтримки та надання соціальних послуг;

скликає засідання комісії з розгляду випадку булінгу (цькування) (далі - комісія) не пізніше ніж упродовж трьох робочих днів з дня отримання заяви або повідомлення.

Голова комісії доводить до відома учасників освітнього процесу рішення комісії згідно з протоколом засідання та здійснює контроль за їх виконанням.

У разі відсутності голови комісії та заступника голови комісії обов'язки голови комісії  виконує один із членів комісії, який обирається комісією за поданням її секретаря.

3. Секретар комісії

Секретар комісії забезпечує підготовку проведення засідань комісії та матеріалів, що  підлягають розгляду на засіданнях комісії, ведення протоколу засідань комісії.

 Під час проведення засідання комісії секретар комісії веде протокол засідання комісії за формою згідно з додатком до цього Порядку, що оформлюється наказом керівника закладу освіти.

Секретар комісії не пізніше вісімнадцятої години дня, що передує дню засідання комісії, повідомляє членів комісії, а також заявника та інших заінтересованих осіб про порядок денний запланованого засідання, дату, час і місце його проведення, а також надає/надсилає членам комісії та зазначеним особам необхідні матеріали в електронному або паперовому вигляді.

У разі відсутності секретаря комісії його обов'язки виконує один із членів комісії, який обирається  за поданням голови комісії або заступника голови комісії.

4. Член комісії:

Має право:

ознайомлюватися з матеріалами, що стосуються випадку булінгу (цькування), брати участь у їх перевірці;

подавати пропозиції, висловлювати власну думку з питань, що розглядаються;

брати участь у прийнятті рішення шляхом голосування;

висловлювати окрему думку усно або письмово;

вносити пропозиції до порядку денного засідання комісії.

Зобов'язаний:

особисто брати участь у роботі комісії;

не розголошувати стороннім особам відомості, що стали йому відомі у зв'язку з участю у роботі комісії, і не використовувати їх у своїх інтересах або інтересах третіх осіб;

виконувати в межах, передбачених законодавством та посадовими обов'язками, доручення голови комісії;

брати участь у голосуванні.

5. Особи, залучені до участі в засіданні комісії

Особи, залучені до участі в засіданні комісії, зобов'язані дотримуватись принципів діяльності комісії, зокрема не розголошувати стороннім особам відомості, що стали їм відомі у зв'язку з участю у роботі комісії, і не використовувати їх у своїх інтересах або інтересах третіх осіб.

Особи, залучені до участі в засіданні комісії, під час засідання комісії мають право:

ознайомлюватися з матеріалами, поданими на розгляд комісії;

ставити питання по суті розгляду;

подавати пропозиції, висловлювати власну думку з питань, що розглядаються.

 

 

Додаток 6

ПОРЯДОК
застосування заходів виховного впливу

1. Цей Порядок визначає процедуру застосування заходів виховного впливу в закладах освіти всіх типів і форм власності, крім тих, які забезпечують здобуття освіти дорослих, у тому числі післядипломної освіти.

2. Заходи виховного впливу - заходи, які застосовуються під час освітнього процесу щодо сторін булінгу (цькування) та забезпечують корекцію їхньої поведінки, зокрема виправлення деструктивних реакцій та способів поведінки у міжособистісних стосунках.

3. Заходи виховного впливу до сторін булінгу (цькування) в закладі освіти застосовуються з метою:

відновлення та нормалізації відносин між сторонами булінгу (цькування) після відповідного випадку;

недопущення повторення випадку булінгу (цькування) між сторонами булінгу (цькування);

загальної превенції випадків булінгу (цькування) у закладі освіти.

4. Необхідні заходи виховного впливу до сторін булінгу (цькування) визначає комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти, зокрема:

мету, конкретні завдання, зміст, методи та форми заходів виховного впливу;

критерії визначення співвідношення між запланованими та отриманими результатами заходів виховного впливу.

Моніторинг ефективності застосування заходів виховного впливу до сторін булінгу (цькування) та необхідність їх коригування визначає комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти на черговому засіданні.

5. Заходи виховного впливу реалізуються педагогічними (науково-педагогічними) працівниками закладу освіти, фахівцями служби у справах дітей та центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді із залученням необхідних фахівців із надання правової, психологічної, соціальної та іншої допомоги, в тому числі територіальних органів (підрозділів) Національної поліції України та інших суб’єктів реагування на випадки булінгу (цькування).

Суб’єкти реагування на випадки булінгу (цькування) в закладах освіти під час реалізації заходів виховного впливу діють в межах повноважень, передбачених законодавством та цим Порядком.

6. Психологічний та соціально-педагогічний супровід застосування заходів виховного впливу у групі (класі), в якій (якому) стався випадок булінгу (цькування), здійснюють у межах своїх посадових обов’язків практичний психолог та соціальний педагог (за наявності) закладу освіти, зокрема:

діагностику рівня психологічної безпеки та аналіз її динаміки;

розробку програми реабілітації для потерпілого (жертви) та її реалізацію із залученням батьків або інших законних представників малолітньої або неповнолітньої особи;

розробку корекційної програми для кривдника (булера) та її реалізацію із залученням батьків або інших законних представників малолітньої або неповнолітньої особи;

консультативну допомогу всім учасникам освітнього процесу;

розробку профілактичних заходів.

У разі відсутності практичного психолога та соціального педагога в закладі освіти супровід застосування заходів виховного впливу у групі (класі), в якій (якому) стався випадок булінгу (цькування), здійснюють працівники служби у справах дітей та центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

 

Додаток 7

 

ЖУРНАЛ

реєстрації заяв про випадки булінгу (цькування)

 

з/п

Дата

прийняття

заяви

 

Прізвище, ім′я, по батькові

заявника

(здобувач освіти, батьки,

законні представники,

педагогічний працівник, інші особи)

Контактна інформація

заявника

(адреса проживання,

телефон)

 

 

Короткий зміст заяви

Прізвище, ім′я, по батькові та посада особи, яка прийняла заяву

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЖУРНАЛ

реєстрації рішень комісії з розгляду випадків булінгу (цькування)

 

 

з/п

 

Дата

засідання

комісія

 

 

Номер

рішення

 

 

Рішення та рекомендації  комісії

 

Прізвище, ініціали

та посада членів комісії

 

 

 

Підписи

членів комісії

 

 

 

 

 

 

НАКАЗ № 142-о/д від 30.08.2024 "Про заходи щодо виявлення, реагування на випадки насильства, булінгу (цькування) і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами "

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора